Erken doğum tehdidi nedeniyle hastaneye yatan gebelerin risk faktörleri ve sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi
Determination of Risk Factors and Healthy Life Behaviors of Pregnants Who Have Been in the Hospital Due to Preterm Birth Tendency
- Tez No: 496997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, erken doğum tanısı alarak hastaneye yatan gebelerde ilişkili risk faktörleri ve sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gözlemsel-analitik vaka kontrol tipindeki çalışma, 2015-2018 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 604 gebe oluşturmuştur. Araştırmada vaka grubunu anılan hastanenin perinatoloji bölümüne erken doğum teşhisi tanısı (açıklığı ve suyu gelen) ile yatan 302 gebe, kontrol grubunu ise, hastaneye doğum yapmak için başvuran ve herhangi bir riski bulunmayan 302 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen sosyodemografik ve obstetrik özellikler ve erken doğum risk faktörlerini sorgulayan veri toplama formu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılarak toplanmıştır. Veriler toplanmaya başlanmadan önce etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler yüzdelik dağılımları, aritmetik ortalama, kikare, Mann whitney u ve Student t testi ile incelenmiştir. Araştırmada vaka ve kontrol grupları arasında, eğitim seviyesi, çalışma durumu, kronik hastalık varlığı, sigara içme durumu, önceki gebelikte erken doğum tehdidi yaşama, bu gebelikte düşük tehdidi yaşama, gebelik sayısı ve anemi varlığının istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the risk factors and healthy lifestyle behaviors of pregnant women with preterm birth diagnosis. This observational-analytical case-control type study was conducted in a state hospital between 2015-2018. A total of 604 pregnant women agreed to participate to the study as sample. The case (experimental) group included 302 pregnant women who were diagnosed with preterm delivery (clear and watery) in the perinatology department of the hospital, 302 pregnant women who applied to the hospital to give birth to without any risk. A The data of the study were collected by the researchers using the data collection form questioning the sociodemographic and obstetric characteristics and preterm birth risk factors developed based on the literature and the Healthy Life Style Behavior Scale II. Ethics committee and institutional permissions were obtained before the data collection started. The percentage distrubution of data obtained from the study were analyzed by arithmetic mean, chi-square, Mann whitney u and Student t test. There was a statistically significant difference between the case and control groups in terms of education level, working status, presence of chronic illness, smoking status, preterm birth threat in previous pregnancy, abort risk in this pregnancy, number of pregnancies and anemia.