Dental cerrahi tedaviye ihtiyacı olan sistemik hastalıklı bireylerin preoperatif medikal tedavi organizasyonunun retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of preoperative medical treatment organization of medically compromised patients who need dental surgical treatment
- Tez No: 497004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR DERECİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç Sistemik hastalıklı bireylerin dental cerrahi tedavileri öncesinde uzman hekim ile konsültasyon yapılarak tedavi prosedüründe bireye özgü değişiklikler gerekebilmektedir. Bu çalışma ile; konsültasyon formlarının farklı yönlerden ele alınarak, sistemik hastalığı bulunanların oral cerrahi işlemler öncesindeki risk analizlerinin daha net biçimde yapılabilmesi ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi açısından alınacak önlemler konusunda farkındalığın arttırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına 01/01/2014 - 01/06/2016 tarihleri arasında dental cerrahi tedavi amacıyla başvuran 375 hastanın, tedavi öncesinde birimde görev yapan hekimler tarafından yazılıp arşivlenen konsültasyon formlarının retrospektif olarak incelenmesi yoluyla yapılmıştır. Yaş, cinsiyet, konsülte edilen kliniklere göre dağılım, önerilerin dağılımları, KAP ile aterosklerotik kalp hastalığı arasındaki ilişkinin panoromik film yoluyla tespiti, İE profilaksisi önerilerinin güncel klavuzlarla uyumu ve antitrombotik kullanan hastalarda yapılan ilaç düzenlemeleri ele alınmıştır. Bulgular En sık konsülte edilen klinik Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrrahisi olmuştur. En sık 41-60 yaş arasında konsültasyon yazılmış olup, genel toplamda kadın hastalarda daha fazla yazılmıştır. Konsültasyonlara cevaben %64 oranında spesifik bir öneride bulunulurken en sık yapılan öneri antitrombotik ilaç düzenlemesi olmuştur. Antitrombotik ilaç düzenlemeleri incelendiğinde hastaların %50' sinde ilacın kullanımının durdurulduğu ve %14'ünde devam ettirildiği görülmüştür. Enfektif Endokardit profilaksi önerilerinin güncel rehberlerle uyumu %21 olarak tespit edilmiştir. Kronik apikal periodontitis ve aterosklerotik kalp hastalığı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç Dental cerrahi tedavi ihtiyacı olan sistemik hastalıklı bireylerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu bakımdan tedavilerin güvenle yapılabilmesi için tıp-diş hekimliği arasındaki ilişkin kuvvetlendirilmesi şarttır. Bununla birlikte tüm hekimlerin, otoritelerce hazırlanan ve belli aralıklarla güncellenen klavuzları takip etmeleri ve klinik pratiklerine uyarlamaları son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim Individuals with systemic disease may need specific changes in the treatment procedure by consulting with a specialist physician prior to dental surgery. With this study; it is aimed to increase awareness about the measures to be taken in terms of Oral and Maxillofacial Surgery and to be able to make risk analyzes before oral surgical procedures of patients with systemic diseases, more clearly by analyzing consultation forms from different medical disciplines. Material and Method The study was completed by examining the consultation forms of patients who were referred for dental surgery between 01/01/2014 - 01/06/2016. Distributions of consultation forms by age, gender and clinics, distributions of proposals, investigation of the relationship between chronic apical periodontitis and atherosclerotic heart disease via panoramic film, compliance with the current guidelines with infective endocarditis prophylaxis recommendations, medication regimens for patients using antithrombotic drugs were discussed. Results According to the findings; the most frequent clinic was the Clinic of Cardiology and Cardiovascular Surgery. The age range of patients was between 41-60 and except for cardiovasculer diseases, there were a female predominance in all clinics. Any spesific suggestion was given in 64% of all consultations, however, the most common suggestion was medication regimens for patients using antithrombotic drugs. When antithrombotic drug regimens are examined, 50% of the patients have stopped using the drug and 14% of them continued using the drug. Compliance with current guidelines for infective endocarditis prophylaxis recommendations was 21%. A statistically significant relationship was found between chronic apical periodontitis and atherosclerotic heart disease. Conclusion Due to the increase in the number of systemic diseased individuals requiring dental surgery, communication between dentists and medical practitioners needs to be improved. By the way, it is extremely important for all physicians to follow guidelines that are updated periodically and adapt them to their clinical practice.