Periodontal hastalıkta akut-faz proteinleri ve periodontal tedavinin akut-faz proteinleri üzerine etkisi
Acute-phase proteins in peridontal disease and the effect of periodontal therapy on acute-phase proteins
  1. Tez No: 164396
  2. Yazar: BAŞAK BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
112 ÖZET Periodontal Hastalıkta Akut-faz Proteinleri ve Periodontal Tedavinin Akut-faz Proteinleri Üzerine Etkisi Çeşitli epidemiyolojik ve klinik çalışmalar, periodontal hastalıkların, kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için artmış riskle ilişkili olduğunu belirtmişlerdir. Bu nedenle periodontal hastalıklar ve sistemik akut-faz proteinleri arasındaki ilişkiler araştırılmış ve kardiyovasküler hastalıkların prediktörü olan C-reaktİf protein (CRP)'in periodontal hastalıklı bireylerde, sağlıklı bireylere göre daha yüksek seviyelerde izlendiği gösterilmiştir. CRP, insan endotel hücreleri üzerinde proinflamatuar etki yaparak, ateroskleroz gelişiminde direkt ve indirekt yollarla rol alır. Yapılan çalışmalar, periodontal tedavinin tamamlanmasını takiben uzun dönemde CRP seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Ancak tek seans cerrahi olmayan periodontal tedavinin (COPT), CRP seviyeleri üzerine etkisi değerlendirilmemiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünün amacı; periodontal hastalıklarda doku yıkım mekanizmalannın episodik olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, periodontal hastalık parametreleri ve CRP seviyeleri arasındaki ilişkinin farklı iki zaman noktasında değerlendirilmesidir. İkinci bölümün amacı ise; öncesinde antibiyotik profilaksisi yapılan ve yapılmayan, tek seans COPT sonrası CRP seviyelerini bir haftalık kısa bir dönemde değerlendirmektir. İlk bölümde gingivitis (G) ve kronik periodontitis (KP) tanısı konmuş, yaşlan 30-54 arasında değişen, toplam 36 birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastalardan detaylı anmnez alınmış, klinik periodontal indekslerden faydalanılarak başlangıç kayıtlan elde edilmiş ve 5 mi kan örneği alınarak, CRP seviyeleri tespit edilmiştir. Bireyler iki hafta sonra tekrar çağınlmış ve plak indeks (PI), gingival indeks(GI), sondalamada kanama(SK) ve süpürasyon (S)' u içeren klinik periodontal kayıtlar tekrarlanmış ve ikinci kez kan örneği alınarak CRP seviyeleri ile ilişkisi incelenmiştir. CRP seviyelerindeki değişimler paired-t testi ile, CRP ve klinik parametreler arasındaki ilişki ise Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise KP hastalan iki gruba ayınlmış ve birinci gruba tek seans COPT (n:20j, ikinci gruba ise profilaktik antibiyotik uygulaması sonrası tek seans COPT (AB+COPT) (n:20) uygulanmıştır. CRP seviyeleri tedavi sonrası 1., 3. ve 7. günlerde değerlendirilmiştir. Grup içinde ölçüm zamanlan arasındaki ilişki Friedman testi ile, ölçüm zamanlan arasındaki farkların gruplar arasındaki ilişkisi Mann- Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Acute-phase Proteins in Periodontal Disease and The Effect of Periodontal Therapy on Acute-phase Proteins Various epidemiological and clinical studies have demonstrated that periodontal diseases are related with elevated risk for cardiovascular diseases. The relationship between periodontal diseases and acute-phase proteins were investigated and one of the systemic mediators of inflammation, C-reactive protein (CRP) which is also predictor of cardiovascular diseases, were elevated in periodontally diseased individuals when compared with periodontally healthy individuals. CRP has a direct proinflammatory effect on human endothelial cells, thus, may be involved indirectly or directly in the development of atherosclerosis. Studies have shown decreases in CRP levels following overall periodontal therapy. The effect of single session of non-surgical periodontal treatment (NSPT) on CRP levels were not studied. The aim of the first part of this study, knowing the episodic nature of periodontal tissue destruction, was to evaluate the relationship between periodontal disease parameters and CRP levels at two different time points. The aim of the second part of this study was to determine the effects of single session of non surgical periodontal treatment with and without prophylactic antibiotics on serum levels of CRP in one week. For the first study; A total of 36 gingivitis (G) and chronic periodontitis (CP) patients, aged between 30-54 were included in the study. Detailed medical and dental history and baseline clinical periodontal indices were recorded, 5 ml of blood were obtained for determination of CRP levels. The patients were re-evaluated two weeks later and periodontal indices including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP) and suppuration (S) presence were re-recorded and serum CRP levels were re-evaluated. The differences between CRP levels were determined using paired-t test and the correlations between clinical parameters and CRP levels were analysed with Spearman 's correlation test. For the second study; CP patients were divided into two groups, first group (NSPT) only received NSPT (n:20). The second group received a single dose of prophylactic antibiotic prior to NSPT (n:20). CRP levels were determined at baseline, first, third and seventh days. The intragroup evaluations between CRP determination days were analysed with Friedman test. The intergroup comparison of the differences between CRP determination days were analysed with Mann Whitney Utest.