Erken dönemde yüz maskesi uygulanmış iskeletsel sınıf III maloklüzyonlu bireylerde ortognatik cerrahi ihtiyacının değerlendirilmesi
Evaluation of the need for orthognathic surgery in skeletal class III individuals treated with early face mask
- Tez No: 748005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU AKARSU GÜVEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erken dönemde uygulanan yüz maskesi tedavisinin büyüme gelişim sonrası ortognatik cerrahi ihtiyacını azaltıp azaltmadığının belirlenmesi ve iskeletsel, dental ve yumuşak doku yapılarında meydana getirdiği değişikliklerin ve tedavi sonrası uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesidir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya büyüme gelişim döneminde yüz maskesi tedavisi uygulanmış ortalama yaşı 20,16 ± 1,67 yıl olan 22 hasta (9 kız, 13 erkek) dahil edilmiştir. Bireylerin tedavi öncesi (T0), yüz maskesi uygulaması sonrası (T1) ve uzun dönem takip sonrası (T2) lateral sefalometrik radyografileri değerlendirilmiştir. Uzun dönem takip sonrası alınan ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, dental modeller, panoramik, lateral sefalometrik ve anteroposterior radyografiler ile oluşturulan vaka sunumları 3 öğretim üyesi tarafından değerlendirilerek ortognatik cerrahi ihtiyacına karar verilmiştir. Bu karara göre bireyler cerrahi gereksinimi olan ve olmayan olarak iki alt gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Maksillada yüz maskesi ile öne doğru hareket meydana gelmiş ve bu değişim uzun takip döneminde stabil kalmıştır. Mandibulada tedavi ile değişim görülmezken, uzun dönemde büyüme meydana geldiği saptanmıştır. ANB açısı ve overjette yüz maskesi ile iyileşme görülmüş fakat overjet miktarındaki değişim uzun dönemde nispeten stabil kalırken, ANB açısındaki değişim korunamamıştır. Üst keserlerde yüz maskesi etkisi ve takip döneminde sabit tedavinin etkisiyle proklinasyon görülmüştür. Alt keserlerde tedavi sürecinde dikleşme görülmüş, takip döneminde ise neredeyse başlangıç pozisyonlarına geri dönmüşlerdir. Araştırmaya dahil edilen bireylerin %27,27'sinin ortognatik cerrahi tedavi ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Cerrahi gereksinimi olan ve olmayan alt gruplar arasında tedavi öncesi gonial açı, SNB açısı ve IMPA açısında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç: Yüz maskesi tedavisinin uzun dönemde ortognatik cerrahi ihtiyacını önemli ölçüde azalttığı, tedavide elde edilen sonuçların takip döneminde korunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine whether the face mask treatment applied in the early period reduces the need for orthognathic surgery after growth and development and to evaluate the changes in skeletal, dental and soft tissue structures and long-term post-treatment results. Material and Methods: Twenty-two patients (9 girls, 13 boys) with a mean age of 20.16 ± 1.67 years who were treated with face masks during growth and development period were included in the study. Lateral cephalometric radiographs of individuals before treatment (T0), after face mask application (T1) and after long-term follow-up (T2) were evaluated. Intraoral and extraoral photographs, dental casts, panoramic, lateral cephalometric and anteroposterior radiographs taken during the follow-up records were evaluated by 3 senior clinicians and the need for orthognathic surgery was decided. According to this decision, individuals were divided into two subgroups with and without surgical need and compared. Results: Forward movement occurred in the maxilla with the face mask, and this change remained stable during the long follow-up period. While no change was observed in the mandible with treatment, long-term growth was observed. ANB angle and overjet improved with face mask, but the change in overjet amount remained relatively stable in the long term, while the change in ANB angle could not be maintained. In the upper incisors, proclination was observed with the effect of face mask and the effect of fixed treatment in the follow-up period. Retroclination was observed in the lower incisors during the treatment process, and they almost returned to their initial positions during the follow-up period. It was determined that 27.27% of the individuals included in the study needed orthognathic surgery. A significant difference was found between the subgroups with and without surgical need in terms of initial gonial angle, SNB angle and IMPA angle. Conclusion: It has been observed that face mask treatment significantly reduces the need for orthognathic surgery, and the results obtained with the treatment are mostly preserved in the follow-up period.