Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hipertansif hastaların kan basıncı regülasyon durumları ile ağrı kesici kullanım profilleri ve non-steroid anti-iflamatuar ilaç yan etki bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of blood pressure regulation status, analgesic use profiles and non-steroidal anti-inflammatory drug side effects knowledge levels of hypertensive patients attending to Ankara Atatürk training and research Hospital Family Medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 497006
  2. Yazar: ÖZLEM NİMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon çoğunlukla önlenebilir ve tedaviye duyarlı bir hastalık olmasına rağmen dünya genelinde yeterli kontrol edilemeyen sıklığı giderek artan önemli bir sağlık problemidir. Tedavi kontrolünü etkileyen birçok faktör olduğu bilinmektedir, bunlardan birisi de uzun süreli ve bilinçsiz non-steroid anti-inflamatuar ilaç (NSAİİ) kullanımıdır. Antihipertansif ilaçlarla ağrı kesicilerin etkileşimini ve NSAİİ kullanımı sonrası takipte hipertansiyon gelişimini inceleyen pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak hastaların NSAİİ yan etki bilgi, tutum ve farkındalığı ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu bilgilerden yola çıkarak çalışmamızda hipertansif hastaların kan basıncı regülasyonu ile ağrı kesici kullanım profilleri ve NSAİİ yan etki bilgisi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üstü hipertansif 257 gönüllü hastaya, 01.07.2017-01.11.2017 tarihleri arasında sosyodemografik veriler, hipertansiyon hastalığının süresi-tedavisi-kontrolü, ağrı kesici kullanım profilleri ve NSAİİ yan etki bilgi düzeyleri ile ilgili sorulardan oluşan bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Evdeki kan basıncı ortalama değerleri hastaların iki farklı günde yaptıkları ölçümler ile hesaplanmıştır. Kan basıncı regülasyon durumlarını değerlendirmek için poliklinikte ölçülen ortalama kan basıncı değerleri alınmıştır. Hastaların kan basıncı ortalaması, hasta en az 5 dakika dinlendirildikten sonra Omron M3 marka tansiyon aleti ile önce her iki koldan daha sonra ölçümün yüksek olduğu koldan ikinci bir ölçüm yapılarak belirlenmiştir. Türk Hipertansiyon Uzlaşı Raporu'na göre 80 yaş altında
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Although hypertension is mostly preventable and treatment-sensitive, it is an increasingly important health problem that can not be adequately controlled worldwide. It is known that there are many factors influencing treatment control, including the use of long-term and unconscious nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs). There are many studies examining the interaction of pain medications with antihypertensive drugs and the development of hypertension following NSAID use. However, there are limited numbers of NSAID adverse effects on patients' knowledge, attitudes and awareness. Based on this information, we aimed to investigate the relationship between blood pressure regulation of hypertensive patients and pain relief use profiles and NSAID side effect knowledge. Materials and Methods: 257 volunteer patients aged 18 years and over who applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinics were administered a questionnaire between 01.07.2017-01.11.2017 consisting of related questions sociodemographically diagnosed, duration, treatment and control of hypertension, analgesic usage profiles and NSAID side effect knowledge levels face to face. The average blood pressure values at home were calculated by the measurements of the patients on two different days. The mean blood pressure values measured in the outpatient clinic were used to assess the blood pressure regulation status. The blood pressure averages of the patients were determined by using a Omron M3 brand blood pressure monitor after a minimum of 5 minutes of rest, followed by a second measurement of the high cardinality of the two measurements. According to the Turkish Hypertension Consensus Report under the age of 80 years