Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü diabetes mellitus tanılı hastaların hepatit b, influenza ve pnömokok aşı farkındalıkları ve aşılanma oranları
- Tez No: 487594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZ Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus, pek çok komplikasyonu olan, ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı giderek artan kronik bir hastalıktır. En önemli komplikasyonlarından biri enfeksiyon hastalıkları için risk oluşturmasıdır. Özellikle bağışıklık sistemi üzerine etkilerinden dolayı diyabet hastalarında daha ciddi seyreden enfeksiyon hastalıklarından bir kısmı bağışıklama yoluyla önlenebilir. Aşı, mortalite ve morbidite oranlarını azaltma yolunda en önemli bağışıklama yöntemidir. Diyabet hastalarında influenza ve pnömokoka bağlı enfeksiyonlar daha şiddetli seyrederken, hastalar hepatit B bulaşı açısından da daha yüksek risk altındadır. Bu nedenle hastalar bu üç mikroorganizmaya karşı aşılama yoluyla korunmalıdır. Bu çalışmada diyabet hastalarının influenza, hepatit B, pnömokok aşıları ile ilgili farkındalıklarını, aşılanma oranlarını ve bu durumları etkileyen parametreleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine, Kasım 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri, diyabet tanılı ve araştırmaya katılmaya gönüllü 229 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerinin yanı sıra aşı farkındalıklarını, aşılanma durumlarını ve bunlar üzerinde etkili olabilecek değişkenleri ölçen, 28 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 21.0 programı kullanılmıştır. Grupların karşılaştırılması Pearson ki kare, Fisher exact test ve Yates ki kare testlerinden uygun olan yönteme ait sonuçlar verilerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objectives: Diabetes Mellitus is a chronic disease that has many complications and is increasingly prevalent in our country and all over the world. One of the most important complications is the risk for infectious diseases. Some of the infectious diseases that are more serious in diabetic patients, especially due to its effects on the immune system, can be prevented by immunization. Vaccination is the most important method of immunization in reducing mortality and morbidity rates. Influenza and pneumococcal infections are more severe in diabetic patients, while patients are at higher risk for hepatitis B transmission. For this reason, patients should be protected by vaccination against these three microorganisms. In this study, we aimed to determine the awareness of diabetic patients about influenza, hepatitis B, pneumococcal vaccines, vaccination rates and parameters affecting these conditions. Materials and Methods: The study included 229 patients aged 18 years and over who were diagnosed with diabetes and voluntarily participated in the study and also applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine Policlinics between November 2016 and February 2017. A questionnaire consisting of 28 questions was administered, which measures the socio-demographic characteristics of the participants, as well as the vaccine awareness, vaccination status and variables that may be influential on them. IBM SPSS Statistics 21.0 program was used for statistical analysis. Comparisons of the groups were made using results of appropriate method among Pearson chi-square, Fisher exact test, and Yates chi-square tests.