Acil serviste iskemik inme tanısı alan hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve tiyol disülfid dengesinin araştırılması ve 28 günlük mortalite ile karşılaştırmaları
Investigation of neutrophil lymphocyte ratio and thiol disulfide balance in patients who have diagnosis of ischemic stroke in the emergency department and comparisons of 28-days mortality.
  1. Tez No: 497010
  2. Yazar: AYSEL BEGÜM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERVAN GÖKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: İnme global olarak gittikçe artan mortalite/morbidite nedenlerinin başında gelir ve tüm inmeler arasında en sık iskemik inme görülür. İskemik inmeli hastada hızlı tanı ve etkin tedavi mortalite ve morbiditenin azaltılmasında en etkin silahtır. Bu nedenle inme geçiren hastanın ilk başvuru yeri olan acil servislerde, bu hastalar için prognostik belirteçlere ihtiyaç her zaman olacaktır. Bu çalışma ile başvuru anında hesaplanan nötrofil lenfosit oranı ve oksidatif belirteçler ile hastalığın mortalite/morbiditesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmeyi amaçlamaktayız. Materyal ve metod: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 18.03.2017 ve 30.11.2017 tarihleri arası başvuran iskemik inmeli 143 hasta,“hasta grubu”olarak ve hiçbir yakınması olmayan hasta grubu ile benzer yaşta 85 sağlıklı gönüllü“kontrol grubu”olarak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu dâhiliye polikliniğine rutin kontrole gelen, ek hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerden seçildi. İki grubun yaş, cinsiyet, nötrofil, lenfosit, platelet, üre, kreatinin, albümin, native tiyol (NT), toplam tiyol (TT), disülfid (D), iskemi modifiye albümin (İMA) ve ferroksidaz değerleri kaydedildi. Nötrofil/lenfosit (NLO), platelet/lenfosit (PLO), indeks 1 ( disülfid/native tiyol), indeks 2 (disülfid/toplam tiyol), indeks 3 (native tiyol/toplam tiyol) oranları ile hasta grubun 28. gün sonu mortaliteleri kaydedildi. Tam kan ve biyokimya tetkiklerine ek olarak çalışılan oksidasyon parametreleri için ek kan numunesi alınmadı. Hâlihazırda biyokimya tüpüne alınan kan numunesinden oksidatif parametreler çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 143 hastadan 67'si kadın (%49,6), 76'sı erkekti (%53,1). Yaş ortalamalar 71,99 yaş ± 11,57 yaştı. Yaş parametresi için hasta ve kontrol grubu arasında fark yoktu. Hasta grupta platelet sayısı daha düşük saptandı (hasta grup için medyan: 277x10³, min: 98x10³ maks: 473x10³; kontrol grubu için medyan: 258x10³ min: 72x10³ maks: 575x10³; p= 0,02 Mann Whitney U-test). Nötrofil sayısı ve NLO hasta grupta daha yüksekti (Sırasıyla hasta grupta nötrofil için medyan: 5600/μL min: 900/μL maks: 19900/μL; NLO için medyan: 3,64 min: 0,90 maks: 33,17; kontrol grubunda medyan: 4580 min: 1820 maks: 12740; sırasıyla p< 0,01; p= 0,01 Mann Whitney U-test). 28'inci gün sonunda eksitus olan grupta albümin değeri daha düşük saptandı (Yaşayanlarda medyan: 4,19 g/dL min: 2,96 g/dL maks: 5,0 eksitus grupta medyan: 4,02 g/dL min: 2,79 g/dL maks: 4,53 g/dL; p= 0,021; Mann Whitney U-test). Sürekli değişkenler içinde sadece NT ve TT parametrelerinin normal dağılıma uyduğu görüldü. NT ve TT değeri hasta grupta daha düşük saptanırken (sırasıyla p= 0,002; p= 0,007; independent samples t-test) İMA değeri hasta grupta daha yüksekti (p< 0,001; Mann Whitney U-test). Mortal seyreden hasta grubunda albümin, mortal olmayan hastalara kıyasla düşük saptandı (p< 0,021, Mann Whitney U-test). Ancak albümin mortalite için güçlü belirteç olarak saptanmadı Sonuç: Nötrofil ve NLO değerleri iskemik inmeli hastalarda daha yüksek saptanmış olup mortalite ile ilişkili bulunmamıştır. NT ve TT değerleri hasta grupta daha düşük bulunmuştur ancak mortalite ile ilişkilendirilmemiştir. Bu durum oksidan son ürünlerin artışından kaynaklanıyor olabilir. İMA hasta grupta yüksektir. Albümin hasta grupta mortalite ile ilişkili bulunsa da güçlü bir belirteç olarak öngörülememiştir. Sonuç olarak çalışmamız inflamatuar belirteçler ve oksidatif parametrelerin iskemik inmeli hastalarda önemini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Stroke is the leading cause of increased mortality/morbidity in general and ischemic stroke is the most frequent among all the strokes. Rapid diagnosis and effective treatment in ischemic stroke patients is the most effective weapon in reducing mortality and morbidity. In emergency departments, where this is the first point of reference, it is always necessary to have prognostic markers for these patients. We aim to demonstrate the relationship between calculated neutrophil lymphocyte ratio and oxidative markers and the mortality / morbidity of the disease with this study. Materials and Methods: 143 patients with ischemic stroke who were admitted to Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department of Ankara Yıldırım Beyazıt University between 18.03.2017 ve 30.11.2017 were included in the study as“patient group”and 85 healthy volunteer“control group”of similar age group with no complaints. The control group was selected from the individuals who came to the internal medicine policlinic for routine control, who had no additional disease and who agreed to participate in the study. Two groups recorded age, sex, neutrophil, lymphocyte, platelet, urea, creatinine, albumin, native thiol (NT), total thiol (TT), disulfide (D), ischemic modified albumin (IMA) and ferroxidase values. Rates of neutrophil / lymphocyte (NLO), platelet / lymphocyte (PLO), index 1 (disulfide / native thiol), index 2 (disulfide / total thiol), index 3 (native thiol / total thiol) was recorded. In addition to complate blood count and biochemical tests, no additional blood samples were taken for the oxidation parameters studied. Oxidative parameters were studied from blood samples already taken in the biochemical tube. Results: Of the 143 patients taken to study, 67 were female (49,6%) and 76 were male (53,1%). The mean age was 71.99 years ± 11.57 years. There was no difference between patient and control group for age parameter. The platelet count was lower in the patient group (median: 277x10³, min: 98x10³ max: 473x10³; median for the control group: 258x10³ min: 72x10³ max: 575x10³; p= 0.02 Mann Whitney U-test). The neutrophil count and NLO were higher in the patient group (median for neutrophil in the patient group respectively: 5600/μL min: 900/μL max: 19900/μL, median for NLO: 3.64 min: 0.90 max: 33.17, median in control group: 4580 min: 1820 max: 12740, p< 0.01, p= 0.01 Mann Whitney U-test, respectively). At the end of the 28th day, albumin was found to be lower in the exited group (median in living: 4,19 g/dL min: 2,96 g/dL max: 5,0 g/dL excitus group median: 4,02 g/dL min: 2,79 g/dL max: 4,53 g/dL; p= 0,021; Mann Whitney Utest). Within the continuous variables only the normal distribution of NT and TT parameters was observed. NT and TT values were lower in the patient group (p= 0,002, p= 0,007, independent samples t-test, respectively) while IMA values were higher in the patient group (p< 0.001, Mann Whitney U-test).