Aterosklerotik koroner arter hastalığında sirkülasyondaki salusin-α, salusin-β ve heregulin-β1 düzeylerinin önemi
Circulating levels of salusin-α, salusin-β and heregulin-β1 in atherosclerotic coronary artery disease
  1. Tez No: 497048
  2. Yazar: ABDULHAKİM ARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Aterosklerotik koroner arter hastalığı (KAH) dünya genelinde en sık mortalite nedenidir. Çalışmamızda, dolaşımdaki salusin-α, salusin-β, heregulin-β1 ve yüksek duyarlıklı C-reaktif proteinin (hsCRP) düzeyleri ile KAH'ın şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya koroner arter anjiyografisiyapılan 168 gönüllü alındı. Anjiyografisi normal olan 55 kişi ile kontrol grubu oluşturuldu. Koroner arter darlığı %50'nin altında olan 35 gönüllü 'non-kritik darlık'; bir arterinde %50'nin üzerinde darlık olan 37 kişi 'tek damar' ve birden fazla arterinde %50'nin üzerinde darlık saptanan 41 gönüllü 'çok damar' grubunu oluşturdu. Ayrıca hasta gruplarındaki 113 kişi ile de KAH grubu oluşturuldu. Serum salusin-α, salusin-β, heregulin-β1 ve hsCRP düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Salusin-α düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Salusin-β ve hsCRP düzeyleri kontrol grubunda, diğer gruplara ve KAH grubuna göre anlamlı düşük bulundu. Diğer grupların ikili karşılaştırmalarında heregulin-β1 hariç anlamlı farklılık saptanmadı. 'Non-kritik darlık' ve 'çok damar' gruplarında heregulin-β1 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. 'Tek damar' grubunun heregulin-β1 düzeyleri ise kontrol grubu, 'non-kritik darlık' ve 'çok damar' gruplarından anlamlı yüksek bulundu. Salusin-α ile salusin-β arasında orta derecede, salusin-β ile hsCRP ve salusin-α ile heregulin-β1 arasında ise zayıf pozitif korelasyon saptandı. Sonuç: Salusin-α düzeyleri gruplar arasında farklılık göstermese de, salusin-β ve heregulin-β1 ile ilişkisi bu peptidlerin aterosklerotik KAH için biyobelirteç olabileceklerini ve aterosklerotik hastalıklar için terapötik yaklaşımlar sunabileceklerini düşündürmektedir. Gelecekte KAH'ta hsCRP'nin yanında salusin-α, salusin-β ve heregulin-β1'in de rutin laboratuvarların analiz kapsamına girebileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Atherosclerotic coronary artery disease (CAD) is the most frequent mortality cause all around the world. In this study, the relationship between the severity of CAD and circulating levels of salusin-α, salusin-β and heregulin-β1 has been investigated. In addition, the relationship with these peptides and high sensitive C-reactive protein (hsCRP) has been investigated. Material and Methods: 168 volunteers undergone coronary angiography has been included in the study. 55 volunteers who had normal coronary angiography images has formed the control group. 35 volunteers who had coronary artery occlusion under 50% has been included in 'non-critical occlusion' group. 37 volunteers who had more than 50% occlusion in only one single artery has been included in 'single artery occlusion' group and 41 volunteers who had more than 50% occlusion in multiple arteries had been included in the 'multiple artery occlusion'. In addition, 113 volunteers from the last 3 groups has been included to CAD group. Salusin-α, salusin-β, heregulin-β1 and hsCRP levels has been studied with ELISA method. Findings: There was no statistically significant difference between serum salusin-α levels between groups. Serum salusin-β ve hsCRP levels were significantly lower in control group compared to other groups and CAD group. There was no statistically significant difference in other peptide levels in reciprocal comparison of other groups other than heregulin-β1 levels. Heregulin-β1 levels were significantly lower in 'non-critical occlusion' and 'multiple artery occlusion' groups compared to control group. Heregulin-β1 levels in 'single artery occlusion' group were significantly higher than control, 'non-critical occlusion' and 'multiple artery occlusion' groups. In the meantime, there was moderate positive correlation between salusin-α and salusin-β levels, whereas weak correlation was present between salusin-β and hsCRP and salusin-α and heregulin-β1 levels. Conclusion: Salusin-α levels does not indicate any significant differences between any groups in our study however the relationship of salusin-α with salusin- β and heregulin-β1 levels drives to cogitate that these peptides can be used as biomarkers and therapeutic approaches in cardiovascular diseases. We think that these peptides will be used in laboratories routinely in future in addition to hsCRP for CAD.