Kabin ekiplerinde kas iskelet sistemi yakınmaları ve ilişkili faktörler
Musculoskeletal system complaints of flight attendants and factors associated with these complaints
- Tez No: 497060
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kabin memurlarında görülen mesleğe bağlı kas-iskelet sistemi yakınmaları morbidite, yaşam kalitesi, iş gücü kayıplarına neden olması ve korunmanın mümkün olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada ulusal iki havayolu şirketinde çalışan kabin memurlarının kas-iskelet yakınmaları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini ulusal iki havayolu şirketinde çalışan 571 kabin memuru oluşturmaktadır. Veriler 2016 yılında gözlem altında anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmaya katılan 571 kabin memurunun %36,8'i erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 30,57 ± 5,81' yıldır.
Özet (Çeviri)
Work-related musculoskeletal system symptoms in flight attendants are an important public health problem because of their morbidity, quality of life, loss of work and possible protection. In present study, it was aimed to determine the musculoskeletal complaints and related factors of flight attendants. This was a cross sectional study. The study population was composed of 571 flight attendants. The data was collected in 2016. Of 571 flight attendants involved in study 36,8% were male. Mean age of participants was 30,57 ± 5,81 years.