Kur'an-ı Kerim'de insanı ele alan deyimlerin anlam bilim açısından incelenmesi
Examining of i̇dioms that treat human beings in terms of semantics in the Qur'an
  1. Tez No: 497077
  2. Yazar: MESUT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Kur'an-ı Kerim'de insanı ele alan deyimleri inceleyen bu çalışmamızda, ilgili deyimler tespit edilerek, konularına göre tasnif edilmiştir. İnsanı duygu, düşünce ve eylemleri bakımından konu edinen bu deyimler olumlu, olumsuz ve diğerleri olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde deyimler, insanın Allah ve yaşadığı çevre ile olan münasebetleri bağlamında değerlendirilerek iki ara başlık hâlinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise insanın daha çok bedensel ve biyolojik yönlerini konu edinen ve şeytanın insanı ayartmada başvurduğu yol ve yöntemleri içeren deyimler tahlil edilmiştir. Her bir deyim, anlambilim açısından incelenerek onun Arap dilindeki kullanımına dair örnekler verilmiştir. Deyimlerin Türk dilindeki eşdeğerlikleri tespit edilmiş olup her bölümün sonunda bu deyimlerin oluşturulması ve kullanımları ile alakalı kısa bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında, elde edilen sonuçlar özetlenerek konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca, deyimlerin daha aktif bir şekilde eğitim ve öğretim hayatında yerini alabilmesine yönelik bir takım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines idioms that tackle human beings in the Qur'an, the relevant phrases were identified and classified according to their subject matters. Those idioms that deal with the human subject in terms of human feelings, thoughts and actions are divided into three sections as positive, negative, and others. Idioms in the first and second parts have been examined within the context of the relationship of man with God and the living environment. In the third part, the idioms about the physical and biological aspects of human beings and the ways and means by which the devil resort to temptation were analyzed. Each idiom is examined in terms of semantics and examples used in the Arabic language are presented. The equivalence of the statements in the Turkish language has been determined and at the end of each chapter, a brief evaluation related to the creation and use of the statements has been given. The results obtained at the end of the study were summarized and a general evaluation was made on the subject. In addition, a number of proposals have been made to enable the idioms to be more actively involved in education and training.