Emerson's 'The American Scholar' in the light of post-colonial theory
Emerson'ın 'The American Scholar' adlı çalışmasının post-kolonyal bağlamda incelenmesi
  1. Tez No: 497078
  2. Yazar: ŞEBNEM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARRY CHARLES THARAUD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yapılan son çalışmalar, devrim sonrası Amerikan edebiyatının postkolonyal teoriye ait özellikleri sergilediği fikrini takip eden“post-kolonyal Amerika(n) edebiyatı”tezinin yeniden değerlendirilmesi yönünde bir ilgi uyandırmıştır. Amerika(n) edebiyatının postkolonyal metodolojiler aracılığıyla keşfedilmesi, Amerikan deneyiminin postkolonyal sömürgesizleştirme ve yeni sömürgecilik deneyimi ile yeniden değerlendirilmesi yönünde önemli görüşler öne sürmektedir. Postkolonyal metodolojilerin bir diğer etken alanı, anlaşılması güçlük arz eden fikirleri dolayısıyla Amerikan Rönesans döneminde kutuplaştırıcı bir düşünür olarak ortaya çıkan Ralph Waldo Emerson'ı doğru anlamlandırmayı sağlamasıdır. Emerson'ı postkolonyal bağlamda anlamak, Emerson'ın düşünce yapısının nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olduğu gibi, Emerson'ın Amerikan düşüncesinin en iyi temsilcisi ya da Emerson idealizminin döneminin hüküm süren ırkçı ve emperyalist ideolojilerle iş birliği içinde olduğu yönünde süregelen ve kesin yargılarla birbirinden ayrılan istisnai tartışmaları da yeniden şekillendirmiştir. Emerson'ın“The American Scholar”adlı metni post-kolonyal söylemin ilk örneklerinden biri olarak bağlamsallaştırılabilinir. Emerson'ın“The American Scholar”metninin postkolonyal çerçeveden okunması Emerson'ın postkolonyal taklitçilik, belirsizlik ve çift-bilinçliliğin ilk uygulayıcılarından biri olduğunu gözler önüne serdiği gibi,“The American Scholar”metni postkolonyal edebiyat, aklın sömürgesizleştirilmesi,“Diğer”kavramının postkolonyal temsili, ve yeni sömürgeciliğe direnmenin önceden vuku bulduğu postkolonyal bir söylemdir. Emerson'ın“The American Scholar”metnindeki anlatımı kültürel melez, kozmopolitlik, ve karşılıklı tanıma gibi postkolonyal örnekleri taşımaktadır. Tüm bunlar Fanon, Bhabha, Spivak, Du Bois, Ngugi, Appiah v.b gibi Üçüncü Dünya postkolonyal düşünürleriyle özdeşleşmiş konulardır.
Özet (Çeviri)
Recent studies reawakened an interest in the assessment of the thesis“postcolonial America(n) literature”which followed the idea that American post-Revolutionary literature exhibits characteristics of postcolonial theory. Exploring America(n) literature through postcolonial methodologies offer important insights to reconsider American experience with postcolonial experience of decolonization and neocolonialism. Postcolonial methodologies supply another parameter to Ralph Waldo Emerson who emerges as the most polarizing scholar of American Renaissance due to the complexity of his ideas. Postcolonial understanding of Emerson helps to understand how Emerson's intellectual activity takes place, and reshapes the absolute oppositionality between exceptionalist scholars whose discussions revolve around whether Emerson is the representative of the best of American thought or Emerson's idealism revealed his complicity with the dominant racist and imperialist ideologies of his time. Emerson's“The American Scholar”can be contextualized as one of the earliest examples of post-colonial discourse. A reading of“The American Scholar”through postcolonial glasses reveal that Emerson is one of those early practioners of postcolonial mimicry, ambivalence, and double consciousness and his“The American Scholar”is a postcolonial discourse that anticipates postcolonial literature, decolonization of the mind, postcolonial representations of the“Other,”and a resistance against neocolonialism. His narrative in“The American Scholar”conveys the postcolonial models of cultural hybridity, cosmopolitanism, and mutual recognition. These are the subjects the Third World postcolonial scholars such as Fanon, Bhabha, Said, Spivak, Du Bois, Ngugi, Appiah, etc. were identified with.