Tarihten günümüze çok dillilik
Multilingualism from past to present
- Tez No: 497080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YALÇIN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Çok dillilik, günümüzde ülkelerin ve toplumların farklı bakış açılarına göre değerlendirdikleri ve çeşitli etkenlerden dolayı gittikçe aktüellik kazanan, popülerleşen bir olgudur. Bu tezde amaç, çok dilliliğin hem tarihî arka planını hem de günümüzdeki durumunu yerli ve yabancı kaynakları tarayarak ilmî bir perspektifte ortaya koymaktır. Bununla birlikte çok dilli kişilerin, çok dillilikle ve çok kültürlülükle ilgili görüşlerini tespit ederek değerlendirmelerde bulunmak da bir diğer amacı oluşturmaktadır. Çalışmamız nitel desende hazırlanmış ve yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Nitel araştırma desenlerinin yer aldığı çalışmanın ilk aşamasında veri toplama yöntemine göre belgesel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bununla birlikte çalışmamızın diğer aşamasında yaptığımız çalışmayı daha geniş boyutta, derinlemesine ve ayrıntılı bir biçimde ele almak, görüşleri ortaya koymak ve değerlendirmelerde bulunmak için nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenolojik) desenine de yer verilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde veri toplama tekniklerinden olan görüşme tekniğine yer verilmiştir. Buradaki amaç, fenomene ilişkin katılımcıların deneyimlerinin zengin bir biçimde ortaya koyulmasıdır. Araştırma, çok dilli olan 10 kişiden (3 ve 3'ten fazla dil bilen) oluşan bir çalışma grubu üzerinden yürütülmüştür. Çalışma grubu, Amaçlı Örnekleme türünün bir“ölçüt örnekleme”alt başlığındaki örnekleme yöntemiyle oluşturulmuştur. Verilerin analizinde, nitel araştırma veri analiz biçimlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. İçerik analiziyle beraber katılımcıların çok dillilikle ve çok kültürlülükle ilgili görüşlerinin ne olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multilingualism is a popular phenomenon nowadays that countries and societies value according to different perspectives and become more and more topically (up-to date) based on various factors. The purpose of this thesisis to reveal both the historical background of multilingualism and the present situation in a scientific perspective by scanning domestic and foreign sources. However, it is also an aim of multilingual people to identify and evaluate opinions related to multilingualism and multiculturalism. Our work is a descriptive work that is prepared and executed qualitatively. In the first phase of the study where qualitative research designs were included, documentary screening was used according to the data collection method. However, there is also a phenomenological pattern, which is one of the qulitative research patterns for studying, devising, and evaluating the work we have done in the other stages of our work in a wider dimension, in depth and detail. In the research, the interview technique, which is one of the data collection techniques, was included in the scope of qualitative research approach. The aim here is to enrich the experiences of participants involved in phenomenology. The research was conducted through a study group consisting of 10 multilingual individuals (who speak 3 or more than 3 languages). The study group was formed by the sampling method of the Purposive Sampling sub-heading of a“criterion sampling”. In the analysis of the data, the content analysis technique was used from the qualitative research data analysis formats. Along with content analysis, it has been determined what the participants' opinions about multilingualism and multiculturalism.