Kıraatlerde huccet kavramı ve bazı huccet kitaplarıyla ilgili değerlendirmeler
The concept of hujjah in qiraa and surveys upon some hujjah books
  1. Tez No: 497079
  2. Yazar: FARUK USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kıraat ilminin yetkin âlimleri, Kur'an'ın farklı kıraatleri arasından bazılarını, okumak ve öğretmek üzere seçmiştir. Yapılan bu seçmeler birtakım gerekçelere dayandırılmıştır. Bu gerekçelendirme faaliyetine“ihticâc”, sunulan gerekçeye ise“huccet”denmiştir. Bu çalışma, kıraat ilminin bir alt disiplini sayılan ihticâcın; kapsamı, tarihî gelişimi ve türleri hakkında bilgi vermenin yanı sıra ilgili alanda öne çıkan kitaplardan bazılarını tanıtmayı ve aralarında mukayese yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Competent scholars of qiraa science have selected some of different qiraas in order to read/recite and teach. These selections are based on some justifications. This act of justifications are called“ihtijaj”, and provided justification is called“hujjah”. This work aims comparison and introduction of some of the books in the mentioned area, along with providing information about scope, historical development and kinds of ihtijaj which is counted as sub-discipline of qiraa science.