13-18 yaş aralığındaki düzenli futbol oynayan ve oynamayan erkek öğrencilerde depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of the depression, anxiety and stress levels of male students between the ages of 13-18 who play football professionally and don't
- Tez No: 497120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile 13-18 yaş arasında profesyonel futbol oynayan ve oynamayan erkek öğrencilerin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 13- 18 yaş arası 300 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubu profesyonel bir spor kulübünün futbol akademisinde futbol oynayan 150 ortaokul ve lise erkek öğrenci ve kontrol grubu profesyonel olarak spor yapmayan 150 ortaokul ve lise erkek öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini belirlemek için Türkçeye uyarlaması Akın ve Çetin (2007) tarafından yapılan, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda spor yapan ergenler ile yapmayan ergenlerin depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinde anlamlı derecede farklılık bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the depression, anxiety, and stress levels of male students between the ages of 13-18 who play football professionally with the ones who don't. Subjects for this study consist of 300 students between the ages of 13 and 18. Students in the experimental group are 150 secondary and high school students who play football professionally in a Professional Sport Club's Football Academy; while the students in the control group are 150 secondary and high school students who do not play football professionally. For the purposes of the current study, Depression Anxiety Stress Scale, which was adapted to Turkish by Akın and Çetin (2007), was used to identify participants' depression, anxiety and stress levels. The results reveal significant differences between the depression, anxiety and stress levels of teenagers who do and do not do sports.