Sporcu çocuk ve ergenlerde farklı spor dallarının kalp üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi ve 2d strain-strain rate ekokardiyografinin bu süreçteki değeri
The effect of sports on the hearts of junior and adolescent athletes and the value of 2d strain-strain rate echocardigraphy in this process
  1. Tez No: 452877
  2. Yazar: FATİH KÖKSAL BİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
GİRİŞ VE AMAÇDüzenli olarak yapılan egzersiz kalpte bazı yapısal değişikliklere yol açmaktadır. Bu durum klinikte `'sporcu kalbi'' olarak bilinmektedir. Bölgesel ve global miyokardiyal fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla deformasyon parametreleri (strain, strain rate), iki boyutlu ekokardiyografi parametrelerine göre daha erken dönemlerde bilgi verebilmektedir. Bu çalışma ile değişik spor dalları ile uğraşan sporcu çocuk ve ergenlerin kalplerinde spora bağlı gelişen ve klasik yöntemlerle saptanamayan değişikliklerin strain-strain rate ekokardiyografi ile saptanması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMKocaeli ve çevre ilçelerdeki bölgesel ve ulusal liglerde 4 branşta (basketbol, yüzme, futbol ve güreş) mücadele eden spor klüplerinde en az 2 yıldır ve haftada en az 3 saat düzenli antrenman yapan 10-18 yaş arası 98 (%79) erkek, 26 (%21) kadın yarışmacı sporcu çalışmaya alındı. Kontrol grubu, aynı yaş aralığındaki sedanter ortaöğretim öğrencilerinden oluşturuldu (n: 25). Her sporcunun yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi demografik özellikleri ile kaç yıldır ve haftada kaç saat spor yaptığı gibi bilgiler kaydedildi. İki boyutlu M mod, pulsed ve doku Doppler incelemeye ilave olarak apikal 4, 3 ve 2 boşluk, kısa eksen papiller kas seviyesinden gri skala kayıtlar alınıp çevrimdışı olarak bölgesel ve global strain-strain rate analizi yapıldı.BULGULARSol ventrikül geometrisi sporcuların %38,7'sinde normal bulundu. Konsantrik hipertrofi %16.1'inde, egzantrik hipertrofi ise %29'unda mevcuttu. Hipertrofi en fazla yüzücü grubunda saptanmış olup bu hipertrofinin %28.9'u konsantrik, %35.6'si egzantrik hipertrofi şeklindeydi. EF ve KF spor dalları ve kontrol grubu arasında farklılık göstermiyordu ve tüm gruplarda normal sınırlarda bulundu. LVDd indeksi yüzücülerde daha yüksek bulunmasına rağmen bu farklılık kontrol grubuna kıyasla anlamlı değildi. Yüzücüler ve futbolcular daha kalın interventriküler septum değerlerine sahipti. Septum kalınlığı bütün spor dalları gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Sol ventrikül kitle indeksi basketbolcular hariç tüm sporcularda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Dört boşluk, 3 boşluk ve 2 boşluk görüntülerden elde edilen global longitüdunal ortalama pik sistolik strain değerleri spor grupları arasında istatistiksel olarak anlamlılık içerecek düzeyde farklı bulundu. Bu farklılığın basketbolcuların daha düşük düzeyde strain değerlerine sahip olmasından kaynaklandığı saptandı. Bu değerler aynı zamanda basketbolcularda kontrol grubuna göre de anlamlı derecede düşük bulundu. Radiyal ve sirkumferensiyal global strain değerleri tüm gruplarda anlamlı farklılık göstermese de anterioseptal segment strain değerleri basketbolcularda belirgin düşük saptandı. LVDd indeksi ile sol ventrikül global longitüdinal strain değeri arasında negatif korelasyon mevcuttu. Haftalık antrenman saati ile IVSd, LPWD ve RWT arasında pozitif yönde korelasyon mevcuttu. Ayrıca haftalık antrenman saati ile Global 4,3,2 ve sol ventrikül GLS'i arasında negatif yönde korelasyon saptandıSONUÇDeğişik spor dallarının kalp üzerindeki etkisini göstermede strain-strain rate ekokardiyografi faydalı bir yöntem olup özellikle konvasiyonel yöntemlerle saptanamayan bölgesel ve global miyokard fonksiyonları daha ayrıntılı ortaya koyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
AIMRegular and prolonged training, induce some physical and structural changes in the heart, so called `? athlete?s heart??. In addition to the 2D standard echocardiography parameters, assessment of myocardial function is currently possible by deformation parameters (strain, strain rate). Aim of this study is to determine the role of strain and strain rate parameters for better characterize the heart performance in trained elite children and adolescent athletes from different kind of sports.METHODS124 young athletes (25 basket players, 45 swimmers, 31 futbol players, 23 wrestlers) and 25 healthy sedanter children aged between 10- 18 were evaluated either by to 2D echocardiography or by a speckle tracking (STE) echocardiography multi-layer approach to calculate left ventricule global and regional strain and strain rate. Data were compared by Chi squre, Pearson corelation and ANOVA test.RESULTSLeft ventricular geometry was normal in 38.7% of the athletes. 16.1%of athletes had concentric hypertrophy and 29% had eccentric hypertrophy. The swimmers group had more hypertrophy than others. EF and KF were similar between sports and the control group were normal in all groups. Although LVDd index was higher in swimmers but was not significant compared with the control group. In all sport groups septum thicknesses were significantly higher than the control group. The global average of longitudinal peak systolic strain values obtained from 4, 3, 2 chamber wiews included the level of statistical significance between different sports. These values were significantly lower than the control group at the same time in basketball players. Global radial and circumferential strain values in all groups didn?t show significant differences but anterioseptal segment strain values were significantly lower in basketball players. LVDd index and left ventricular global longitudinal strain values were negatively correlated. Weekly practice hours had a significant positive correlation between IVSd, LPWD and RWT but had a negative correlation between global 4,3,2 chamber and global longitudinal left ventricular strain values.CONCLUSION2D strain echocardiography is a useful tool to detect the effects of different sports branches on the heart, especially in which that conventional methods cannot present a more detailed analysis on regional and global myocardial function.