Diabetik hastalarda protein C ve trombomodülin düzeyleri
  1. Tez No: 49723
  2. Yazar: BERNA ASLAN
  3. Danışmanlar: NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Vasküler komplikasyon diyabetik hastalarda prematür mortaliteye ve artmış morbiditeye sebep olmaktadır. Lipid metabolizmasındaki bozuklukların yanında koagûlasyon-fibrinoliz dengesinin bozulmasında vasküler komplikasyonların oluşmasına katkıda bulunur. Biz çalışmamızda diyabetik hastalarda vasküler komplikasyonların gelişiminde protein -C- trombomodulin sisteminin etkilerini inceledik. Çalışmamızı 46 (30 kadın, 16 erkek, yaş: 50,43 ± 12,02) diabetik hasta üzerinde yaptık. Bu hastalarda elde ettiğimiz Protein C antijen (PC-Ag), aktive protein C (APC) ve trombomodulin (Trombomodulin) düzeylerini yaşlan ve cinsiyetleri hasta grubuna uygun olan kontrol grubuyla karşılaştırdık. Hasta grubunda PC-Ag düzeyini kontrol grubuna göre düşük (p 140 mg/ml olanlar grup 3 olarak adlandındı. 60Plazma PC-Ag düzeyini 1. ve 2. grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulduk (p0,05). Plazma APC düzeyi 1. grupta kontrol grubundan biraz yüksek, 2. ve 3. gruplarda biraz düşük bulundu. Ancak arada anlamlı fark yoktu (p>0,05; p>0,05; p>0,05). Trombomodülin konsantrasyonu 1., 2. ve 3. grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p 10 yıl olan hastalar yer aldı. Hem A hem de B grubunda plazma PC-Ag düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (p0,05, p>0,05). Fakat A ve B gruplarının APC düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemliydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vascular complications are important causes of premature mortality in patients with diabetes mellitus. Beside the lipid metabolism disturbances, imbalance between coagulation and fibrinolysis leads to vascular complications. In our study, we have investigated effects of protein C thrombomodulin system as a cause of diabetic vascular complications. 46 patient with diabetes mellitus (30 female, 16 male age: 60,43 ± 12,02) were studied in comparison with 24 age and sex matched controls. PC-Ag levels of the diabetics were significantly lower than the levels of the controls (p0,05, p>0,05, p>0,05). Plasma trombemodülin concentrations were significantly increased in group 1,2 and 3 compared with control group (p0,05). APC levels in group B were decreased compared with control group.