Diabetik hastalarda günlük protein alım miktarı ile böbrek komplikasyonlarının ve diğer komplikasyonların ilişkisi
- Tez No: 48227
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGİN SENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nephrology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
(28) Özet ÖZET AMAÇ. Diabetik nefropati hem tip I diabetes mellitus (insüline bağımlı diabetes mellitus), hem de tip II diabetes mellitus (insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus) hastalarında nisbeten sık görülen bir mikrovasküler komplikasyondur. Bununla birlikte diabetik nefropati üzerinde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bunlar arasında metabolik kontrol, damar basıncı durumu ve diyetle alınan protein düzeyleri sayılabilir. Bu çalışma tip II NIDDMli ve makroalbüminürili hastalarda günlük ortalama protein alınımı ve diğer bazı faktörler ile makroalbüminüri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile yapılmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM. Bu çalışmada T.C Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Ankara Polikliniğine başvuran ve 1 0 yıldan fazla bir süredir tip II diabetes mellitus (insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus) olan 42 hastada (15 erkek, 27 kadın) idrarda makroalbüminüri düzeyleri saptanarak günlük ortalama protein alınımı ve diğer bazı faktörler ile makroalbüminüri arasındaki ilişki araştırılmıştır. BULGULAR 1. Hastaların 16 smda (% 38.1) makroalbüminüri saptandı. Buna karşılık 26 hastada (% 61.9) makroalbüminüri mevcut değildi. 2. Makroalbüminürili hastalarda günlük ortalama protein alınımı, albüminüri saptanmayan diğer hastalara göre anlamlı yüksek bulundu. Ayrıca makroalbüminürili hastalarda ortalama trigliserit düzeyi, VLDL-kolesterol düzeyi ve hipertansiyon sıklığının albüminüri saptanmayan hastalardan daha yüksek olduğu görüldü. Makroalbüminürili./.(29) Özet hastalar arasında diabetik kontrolü kötü olan hasta oranı daha yüksekti. 3. Makroalbüminürili hastalar ile albüminüri saptanmayan hastalar arasında ortalama yaş, hastalık süresi, ortalama günlük yağ alınım yüzdesi, kolesterol, HDL- kolesterol, LDL-kolesterol, kreatinin, früktozamin, cinsiyet dağılımı, retinopati ve nöropati sıklığı bakımından anlamlı bir fark bulunmadı. 4. Makroalbüminüri varlığı ile diğer parametreler arasındaki ilişkinin diskriminant analiz yöntemi ile araştırıldığı zaman protein alınımı, diabetik kontrol derecesi, damar basıncı durumu ile makroalbüminüri varlığı arasında istatistik anlamlı ilişki saptandı. Bunlardan sadece protein alınımı makroalbüminüri ile klinik önemli bir ilişki gösteriyordu. SONUÇ. Sonuç olarak protein alınımı aşırılığı, damar basıncı yüksekliği ve diabetik kontrolün kötü olması diabetik nefropatiye yol açan bulgular olarak kabul edildi. Bu bulgular protein alınımının azaltılması, damar basıncı ve metabolik durumun kontrol altına alınmasının diabetik nefropatiyi yavaşlatacağını telkin etmektedir../..
Özet (Çeviri)
(30) Summary SUMMARY PURPOSE. Diabetical nephrophaty is microvascular complication that is often seen both at type I diabetes mellitus (addicted to insuline) and type II diabetes mellitus (not addicted to insuline). There are various factors that affect on diabetical nephropathy such as metabolical control, vein pressure condition, protein levels taken by diets. This study is performed for searching the daily average of getting protein at patients with type II NIDDM and macroalbuminury, and the relations between macroalbuminury and some other factors. PATIENTS AND METHODS. In this study the daily average of getting protein and relations between macroalbuminury and some other factors are searched by determining the macroalbuminury levels in urine of 42 patients (15 men, 27 women) who have been type II diabetes mellitus (not addicted to insuline) for over 10 years and applied to Turkish Republic Retirement Fund General Management Ankara Policlinic, FINDINGS. 1. At the 16 the patients (31.1%) macroalbuminury was found. On the contrary macroalbuminury wasn't found at 26 of them. (61.9%) 2. Daily average of getting protein at patients with macroalbuminury was more than those who don't have macroalbuminury. Also average level of trigliserit, VLDL cholesterol level and the frequency of hyper Blood Pressure was more at macroalbuminury patients. The ratio of microalbuminary patients with worse diabetical control was high. 3. There weren't any important differences between patients with macroalbuminury and without macroalbuminury at average age, illness period, average(31) Summary ratio of daily getting oil, cholesterol, HDL cholesterol, LDL collectrol creatinin, fructozamine, distribution of sex; retinopathy and neuropathy frequency. 4. When the relation between macroalbuminury existance and other parameters are searched by discriminant analyses method, a meanful relation between getting protein, diabetical control level, vein pressure condition and the existence of macroalbuminury is found. RESULT. As a result getting over-protein, the highness of vein pressure, the badness of diabetical control were determined as the findings causing diabetical nephropathy. These findings, indicate that decrease of getting protein, the control of vein pressure and metabolical condition will cause the disease to heal../..