Fotoğrafik kompozisyonda şematik etkiler ve görsel örneklemeler
Schematic effects and visual sampling in photographic composition
  1. Tez No: 497258
  2. Yazar: KÜRŞAT KAAN ÖZKEMAHLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERHAN MUTLUGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanoğlu ateşi bulduğu andan itibaren, ona hükmetmeye çalışmış ve hayatının vazgeçilmez bir olgusu olmuştur. Sanat tarihi de altın çağını, ışığa hükmeden usta sanatçılarla Rönesans'da yaşamıştır. Tıpkı ilk fotoğrafı yakalayan Niepce 'in ışığı yakalayıp yeni bir altın çağı başlatması gibi… Niepce'den günümüze kadar gelişen teknoloji bizlere ışığın hiç bilmediğimiz özelliklerini, kaynaklarını ve ona nasıl hükmedeceğimizi öğrenmiştir. Bu teknoloji, fotoğraf sanatçısına ışığın önemini derinlemesine göstermiş oldu. Fakat sadece ışığa hükmetmek yeterli değildir. Çünkü fotoğraf kadrajına giren her türlü şematik öğenin sanatsal kavramı, birbiri ile nasıl etkileşime girdiği ve oluşturulan soyut biçimlerin amaçları bilinmeli ve uygulamaya dökülmelidir. Her sanat dalında olduğu gibi, sanatın gelişip yenilikler ortaya konulabilmesi için her çırak ustasını geçebilmeli ve özgün bir biçim dili ortaya koymalıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için ise geçmişte ve günümüzdeki usta sanatçıların vizörlerini iyi analiz edip sentez oluşturulabilmeli ki sanatçı hem gözünü hem kendini hem de bakış açısını geliştirebilsin. Böylelikle fotoğraf sanatı nesilden nesile gelişip özgün üretimler ortaya koyabilecektir.
Özet (Çeviri)
From the moment mankind discovered fire, he has tried to rule it and it became an indispensable fact of his life. History of art also lived its golden age with master artists who rule the light in the Renaissance. Just like Niepce taking the first photograph, thus capturing the light and starting a new golden age. Technology that has evolved from Niepce to this day has taught us the qualities and resources about light we never knew of, and how to rule it. This technology has shown in depth the importance of light to the photographer. But it is not enough to just rule the light. Because the artistic concept of any kind of schematic elements that enter the photo frame, how they interact with each other, and the purpose of the abstract forms that are created must be known and applied. As in every field of art, in order for art to develop and innovate, every apprentice must be able to surpass the master and reveal an original language of form. In order to accomplish this, visions of past and present master artists should be analyzed and synthesized well, so that the artist can develop his eyes, himself and his vision. Thus, the art of photography will be able to develop from generation to generation and create original productions.