Aristo ve Kınalı Zade Ali Efendinin iktisat ahlakının modern toplum için önemi
The iimportance of Aristotle's and Kınalı Zade'sbussinence ethics for the modern society
  1. Tez No: 497281
  2. Yazar: ESRA BESKİSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Felsefe, Sosyoloji, Economics, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Modernleşme aynı zamanda sekülerleşme ve rasyonelleşme anlamına gelir. Başta Batı toplumları olmak üzere modernleşen toplumlar hem ekonomi de hem de devlet yönetiminde din ve ahlaktan koparak sekülerleşmiştir. Ekonomide her şey çıkara endekslenirken siyasette başarıya endekslenmiştir. Oysa Aristo'nun ısrarla vurguladığı gibi tek başına bilgi, teknik, ekonomi ve refah hiçbir zaman için 'mutluluk' getirmez. Mutluluk ancak 'erdem' ile elde edilir. Kınalı Zade'nin de içinde bulunduğu İslam uygarlığı da erdemli insan, erdemli toplum ve erdemli devlet inşasını merkeze almıştır. Ancak yaşadığımız çağda iktisatçıların büyük ekseriyetinin sosyal değerleri modellerine dâhil ederek analiz etmekten kaçınmaktadırlar. Ana akım iktisatçılarının çoğu dini değer ve ahlaktan arındırılmış bir 'fayda' ve 'çıkar maksimizasyonunu' ulaşılması gereken tek ana hedef olarak almaktadırlar. Bu durum ise çok sayıda toplumsal patolojiye yol açmaktadır. Aristo ve Kınalı Zade'nin ahlak teorilerinde modern toplumun patolojilerine çare olabilecek ilkeler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The concept of modernization means at the same time the process of secularization and rationalization. Western society and other societies began to secularize, in modern age, both in economic sectors and in political institutions being independent from religious and moral principles. The main aim become success and profit maximization in modern economy and rational administration in political organization. Aristotle emphasized that alone economic wealth, knowledge and technology couldn't produce happiness to human being. The source of happiness is virtue according to Aristotle. Islamic civilization also gave a central role to happiness in daily life without sacrifice virtue to economic development and wealth. Muslim scholars, like Kınalı Zade, tried to produce virtues men, virtues city and virtues state. Modern economic thought is generally based on a model in which the social and the moral values are excluded. They largely regard only profit maximization and cost minimization, namely utility. This inclination has created many pathologies in society. There are many principles in Aristotle's and Kınalı Zade's business ethics to resolve modern pathologies.