Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerindeki ortak temaların mukayesesi
Comparison of the consociate themes in the poems of Sezai Karakoç and Cahit Zarifoğlu
  1. Tez No: 497312
  2. Yazar: AHMET EŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Aynı dünya görüşüne sahip olan Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'nun hayatlarındaki kesişmeler, bu şairlerin şiirlerine de yansımıştır. İki şairdeki tematik ortaklık ve temaların işleniş biçimlerini, benzerliklerini, farklılıklarını tespit ederek tezimiz boyunca, önce Sezai Karakoç'la ilgili ve sonra Cahit Zarifoğlu'yla ilgili değerlendirmeler sonucunda, iki şair ile ilgili ele aldığımız her“tema”veya“bölüm”hakkında kısa değerlendirmeler ve çıkarımlar yapıldı. Bu değerlendirmeleri yaparken iki şair hakkında çalışma yapmış kişiler başta olmak üzere Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu'nun da genel anlamda sanat ve şiir görüşlerinden de faydalanıldı. Sonuç olarak tezimiz boyunca, iki şairin birçok“ortak temayı”şiirlerinde bazen benzer bir tarzda, bazen de birbirlerinden ayrı yöntemle ele aldıkları tespitine varıldı
Özet (Çeviri)
Intersections in lifetimes of Sezai Karakoç and Cahit Zarifoğlu who have same world-view have reverberated to their poems too. By fixing thematical partnership, form of themes' implementation, similarities of themes and disparities in both poets, during our thesis, at the end of evaluations that we did initially about Sezai Karakoç and secondly Cahit Zarifoğlu, we tried to do some brief evaluations and make inferences about every“themes”or“sections”those we examined about two poets. Doing these evaluations, we primarily made use of the people who had worked about two poets and, in general, we also made use of the ideas of Sezai Karakoç and Cahit Zarifoğlu about art and poem. Eventually, during our thesis, we fixed that these two poets have performed many“consociate themes”in their poems, sometimes similarly and sometimes with a different style from each other