1950–1960 yılları arasında Kahramanmaraş'ta edebî ortam: Hamle Dergisi örneği
The literary environment in Kahramanmaraş between 1950 and 1960: The case of Hamle Magazine
  1. Tez No: 773318
  2. Yazar: İDİL ÖVGÜN ARMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hamle, 1952-1958 yılları arasında toplamda yirmi iki sayı olarak çıkarılan ve Maraş Lisesi'nin yayın organı olma özelliği gösteren süreli bir yayındır. 15 Kasım 1952 tarihinde çıkarılan ilk sayısı ve akabindeki beş sayı boyunca“gazete”olarak çıkarılan Hamle, 15 Ocak 1954'te çıkarılan yedinci sayıyla birlikte“dergi”ibaresiyle çıkarılmaya başlar. Maraş Lisesi'ne ait bir yayın organı olarak çıkarılmasına rağmen sesini Ankara ve İstanbul'a duyurur. Hamle'de, günümüz Türk edebiyatında başarılarıyla tanınan birçok ismin imzası görülür. Sezai Karakoç, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Samim Kocagöz, Yaşar Nabi Nayır, Salâh Birsel, Nuri Pakdil, Alâeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt bu isimler arasındadır. Hamle'nin sayfalarında şiir, hikâye, mektup, deneme, söyleşi, eleştiri, gezi yazısı, anı ve günlük gibi pek çok edebî tür yer alır. Hamle, yeni yazar ve şairlerin yetişmesinde etkin bir rol oynar. Bununla birlikte Maraş ve çevresindeki edebî hayatın gelişmesine katkı sağlar. Bu çalışmanın temel amacı Hamle'yi, edebî ve kültürel açılardan incelemek, akabinde Hamle'nin Maraş yerel basınındaki misyonunu ve Türk edebiyatındaki önemini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Hamle, is a periodical, which had the property of being the media organ of Maraş High School and was published as 22 issues in total between 1952-1958. Published as“newspaper”in its first issue, released on November 15, 1952 and the following five issues, Hamle continued to be released as“journal”with its seventh issue, published on January 15, 1954. Although it was a local media organ belonging to Maraş High School, it made itself heard in Ankara and Istanbul. Hamle, bears the signature of many men of letters, known for their successes in today's Turkish literature including Sezai Karakoç, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Samim Kocagöz, Yaşar Nabi Nayır, Salâh Birsel, Nuri Pakdil, Alâeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt.There are many literary genres, such as poems, narratives, letters, essays, interviews, critiques, travel writing, memoirs and diaries, on the pages of Hamle. Hamle, not only plays a significant role in the training of new writers and poets but contributes a lot to the literary life in Maraş and its vicinity. The main objective of the thesis is to study Hamle in a literary and cultural sense and also reveal its significance in local media of Maraş and in Turkish literature.