Türkiye'de katılım bankacılığı uygulaması ve ekonomiye etkileri
Participation banking implementation and its economy effects in Turkey
  1. Tez No: 497324
  2. Yazar: ARDIT KODRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz dünyasında bir ihtiyaç haline gelen bir ekonomik yaklaşım söz konusudur. İslami bankacılık alanında yapılan çalışmalarla bu ihtiyaçlara cevaplar aranmaktadır. Bu çalışmalar da ekonominin birçok alanında yapılmaktadır. Ama Finans kısmında da bu konular ele alınarak ayrı bir önem arz etmektedir. Finans içerisinde de birinci sırada bankacılık sistemi karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de finansı oluşturan ögeler arasında bankacılığın payı % 60 'tır. İslam ekonomisine bankacılığı da dâhil ettiğimizde çok ivmeli bir ilerleyiş görülebilmektedir. Türkiye'de hâlihazırda özel ve devlet olmak üzere bu konularda yapılan teşebbüsler vardır. Tezimde bütün bu gelişmelere, uygulamanın İslami bankacılık sisteminin metotlarına, politikalarına, ekonomik yaklaşımları üzerine yoğunlaştım. Dünya'da da bu alana büyük ölçüde rağbet edildiği görülmektedir. Bu konuya ilgi duyan ülkeler arasında İngiltere gibi Müslüman olmayan devletler de mevcuttur. Müslüman ülkeler bu alandaki potansiyelini kullanarak çok farklı adımlar atabilirler. Böylece İslam ekonomisini ve katılım bankacılığını iyi anlamaya ve verimli bir şekilde uygulamaya ihtiyacımız vardır.
Özet (Çeviri)
In today's world, there is an economic approach that becomes a necessity. Inthefield of Islamicbanking, answers to these needs are sought through the work done. Thesestudiesarecarriedout in manyareas of theeconomy. But in the Finance section, theseissuesare of specialimportance. Within the finance sector, the banking system is in the first place.The share of banking in Turkey between elements forming Finance 60% t. When we include the banking in the Islamic economy, a very accelerated progress can be seen. There are already undertakings in Turkey which areprivate and devolved. In this connection, all these developments are concentrated on the methods and policies of the Islamic banking system and their economic approaches.It is seen that the world is alsovery popular in this area.Among the countries who are interested in this topic it is also available to non-Muslim states such as Britain. Muslim countries can take very different steps by using the potential in this area. Thus, we need to apply the Islamic economy and participation banking well and efficiently.