Portföy yönetimi stratejileri ve yatırımcı profili
Portfolio management strategies and investor profile
- Tez No: 497325
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüm karmaşık problemlerde olduğu gibi portföy yönetiminde de kararların verilmesi zordur ve uzun bir süreç gerektirir. Portföy yönetirken doğru kararlar alabilmek için hangi strateji ile ilerleneceği önemlidir. Bundan yola çıkarak bu çalışmada portföy yönetimi ve stratejileri açıklanmış olup; yatırımcıların kullandıkları yatırım araçları, tercihlerini etkileyen faktörler ve aldıkları risk ile ilgili olarak anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla Türkiye'de yaşayan gelir sahiplerinin demografik özelliklerine göre tercih ettikleri yatırım araçları, risk ve getiri beklentileri gibi yatırım tercihlerine yönelik bir inceleme yapılmıştır. Örneklem grubumuz Türkiye'de yaşayan ve gelir sahibi olan 115 kişiden oluşturulmuştur. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde SPSS 20 bilgisayar paket programından yararlanılmıştır. Anket uygulamasından elde edilen veriler yorumlanmış ve yatırım sahiplerinin profilleri ile ilgili bilgiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In portfolio management, giving a decision is a hard and long process like any other complex problems. The correct strategy is very important when managing portfolio strategy. With this in mind , portfolio management and strategies are described in this study ; investment use the tools of investors with regard to their risk factors affecting their choice and receive survey was conducted. According to a survey conducted in Turkey, the demographic characteristics of individuals living in income, it was made as a study for preferred investment risk and return expectations. Examples living in Turkey and our group was formed from 115 people who have income. The SPSS 20 computer package program was used to evaluate the survey results. Interpreted data obtained from the survey application and information about the profile of the investment has been identified.