Türkiye'deki mevduat bankalarının çok kriterli karar verme yöntemi ile analizi
Analysis of deposit banks in Turkey by most criteria decisoin-making method
  1. Tez No: 497326
  2. Yazar: ALİCAN ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkelerin finansal durumlarını gösteren en önemli unsurlardan birisi bankacılık faaliyetleridir. Bankacılık sektörünün bozulması ülkelerin ekonomilerinin bozulmasına ve piyasadaki işleyiş dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Bankaların iflas etmesi sonucunda ekonomi, bankacılık sektörü ve yatırımcılar büyük zararlar görmektedir. Bu yüzden bankaların performanslarının değerlendirilmesi ve gerektiğinde önlem alınması önem arz etmektedir. Performansları değerlendirilen ve takip edilen bankaların finansal durumlarının bilinmesi gerektiğinde önlem alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hem ekonomi hem de yatırımcılar risklerini dengeleyebilmektedir. Özellikle 2001 krizinde yaşananlar ve iflas eden bankalar bankaların performanslarının değerlendirilmesi konusunun önemini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı bankacılık sektörünün büyük kısmını oluşturan mevduat bankalarının performanslarının çok kriterli karar verme yöntemine göre analiz edilmesidir. Çok kriterli karar verme yöntemi, verilen kararlara birden fazla etki eden kriter söz konusu olduğunda kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS ve VIKOR yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler yardımıyla mevduat bankalarının son beş yıldaki finansal performansları değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçlar sektör yöneticileri ve araştırmacılar için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements indicating the financial status of countries is banking activities. The deterioration of the banking sector leads to the deterioration of the economies of the countries and deterioration of the operational balance in the market. As a result of the banks' bankruptcy, the economy, the banking industry and the investors face with great losses. Therefore, it is important to evaluate the performance of the banks and to take precautions if it is necessary. It helps to take precautions when the financial status of the banks whose performance is evaluated and monitored is known. In this way, both the economy and the investors can balance their risks. Especially the situation in 2001 crisis and bankrupt banks indicate the importance of evaluating the performance of banks. The purpose of this study is to analyze the performances of deposit banks, which form a large part of the banking sector, in accordance with the multi-criteria decision-making method. Multi-criteria decision making method is used when there is more than one affecting criterion. Within the scope of the research, TOPSIS and VIKOR methods have been used as multi criteria decision making methods. With these methods, the financial performance of deposit banks for the last five years has been evaluated and analyzed. The results of the research provide information for industry managers and researchers.