Farklı ağırlıklandırma tekniklerinin denendiği çok kriterli karar verme yöntemleri ile Türkiye'deki mevduat bankalarının mali performans değerlendirmesi
Financial performance evaluation of Turkish deposit banks by application of different weighting techniques in multi-criteria decision making methods
- Tez No: 374672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İstatistik, Banking, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Karar verme, hayatın ayrılmaz ve önemli bir parçasıdır. Günümüzün hızla değişen, giderek zorlaşan hayat ve çalışma koşulları, insanları, kurum ya da işletmeleri sürekli olarak“iyi”ve“başarılı”karar vermeye zorlamaktadır. Bunula birlikte karar verme problemleri de daha karmaşık bir hale gelmiştir. Alternatif ve kriter sayılarının artması, kriterlerin birbiri ile çelişmesi, bunlar arasından seçim yapacak olan karar vericinin işini bir hayli zorlaştırmıştır. Artan rekabet koşulları içerisinde hızlı ve doğru karar verebilen işletmeler, rakiplerine üstünlük sağlamaktadır. Son yıllarda yönetim bilimi literatüründe giderek daha fazla ilgi gören Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) alanı, bir karar durumu ile ilgili olarak birbiri ile çatışan birden fazla kriteri karşılayan olası“en iyi/uygun”çözüme ulaşmaya çalışan yaklaşım ve yöntemleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışma ana hatlarıyla üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ÇKKV yöntemlerine ilişkin anlatımlardan önce“Karar Verme”olgusu üzerinde durularak; karar verme süreci, faktörleri ve modelleri tümevarımsal bir anlatım yolu izlenerek açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, benzer çalışmalarda sıkça kullanılan ÇKKV yöntemlerinin yanı sıra, son dönemde adını ülkemizde de duyurmuş ÇKKV yöntemleri, aşamaları ile birlikte detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, önceki bölümlerdeki teorik anlatımlar kapsamında uygulama olarak; 7 farklı ÇKKV yöntemiyle Türk Bankacılık Sektöründeki mevduat bankalarının 2012 yılı mali performansları incelenmiştir. Bu inceleme, 3 farklı kriter ağırlıklandırma yöntemine göre ayrı ayrı yapılarak, çok boyutlu hale getirilmiştir. Sonuç olarak, araştırma yapılacak probleme ilişkin en uygun ÇKKV yönteminin seçimi kadar, kriterlerin ağırlıklandırılması ve uygun kriter ağırlıklandırma yönteminin seçilmesi konularının da önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu araştırmada ele alınan ÇKKV yöntemleri, hem teorik anlatımlar doğrultusunda aşama aşama uygulanılmış, hem de piyasada bulunan“Sanna”programı yardımıyla ayrıca uygulanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making is a crucial matter in daily life of humankind. Today, dynamically changing and ever-challenging working and living circumstances enforce people, institutions and enterprises to make more“precise”and“successful”decisions. Under these circumstances, decision making problems evolve into more complicated and intricate forms. High number of alternatives and decision criteria, and contradictions among decision criteria lead to heavier burdens for decision makers. The companies and enterprises that can make more precise and quick decisions surpass other companies and perform better under today's tough market competition Multiple Criteria Decision Making (MCDM), which is appealing more attention in recent years from Management Science, involves most suitable approaches and methods generating efficient solutions especially for the cases with contradicting decision criteria. This thesis study consists of 3three sections. In first section, the concept of“Decision Making”is introduced with decision making processes, factors and models by following an induction path before the sections regarding MDCM methods. In second section, along with the commonly used MDCM methods, the MDCM methods that owned reputation in recent years in our country are discussed with its steps in detail. In third section, the financial performances of the deposit banks in Turkish Banking Sector at 2012 is analyzed with seven different MCDM methods in the light of the theoretical background provided in previous sections. This analysis obtained more multidimensional content by being structured on three different criteria-weighting methods. Consequently, regarding the topic to be studied on, the prominence of criteria weighting and selection of most suitable criteria-weighting method is emphasized as well as selection of suitable MCDM method. In addition, the MCDM methods used in this study is step by step explained theoretically and also applied with Sanna program which is used by many companies and enterprises. Key Terms: Decision Making, Multiple Criteria Decision Making, Weighted Sum Method, Weighted Multiplication Method, Analytical Network Process Method, AHP, ELECTRE, TOPSIS, VIKOR, PROMETHEE, ORESTE, MAPPAC, WSA, Rating, Sanna.