Katılım bankacılık sektöründe verim değerlendirilmesine yönelik karşılaştırmalı bir yaklaşım
A comparative approach to measuring efficiency of the participation banking sector
- Tez No: 497328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geçtiğimiz kırk yıllık dönem içerisinde, küresel İslami bankacılık olağanüstü bir büyüme göstermiştir. Küresel İslami bankacılık ve finans endüstrisi bu büyümenin yanı sıra bazı zorluklarla karşı karşıya kalmıştır ve bu zorluklar arasında en önemlisinin endüstride faaliyet gösteren bankaların kendi markalarını taşıyan ürünlerin yansıttığı ideallerden geleneksel bankacılığa doğru yaşanan kaymadır. Endüstride risk yönetimi tekniklerinin uygulanması ve düzenlemelere uyum açısından yaşanan operasyonel zorluklar, endüstri oyuncuları ve bu araştırma alanındaki bilim insanları tarafından öngörülen kuvvetlerdir. Türk finans sektöründe de İslami bankacılık ve finans kavramı ve yerel (özel ve kamu) ve uluslararası yatırımcıların sermaye akışı açısından teşvik edilmesi konusunda gösterilen çabalarda artış gözlemlenmektedir. Ülkede faaliyet gösteren özel finans kurumları, son on yıllık dönem içerisinde küresel islami bankacılık kanunlarında öngörüldüğü gibi faaliyet gösteren tam yetkili katılım bankalarına dönüşmüştür. Bu katılım bankaları, geleneksel bankalara alternatif olarak geniş çeşitlilikte bankacılık ürünleri ve hizmetleri sunmaktadırlar. Bu durum, katılım bankaları için rekabet ve mevzuatla ilgili çeşitli zorluklar ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, bu evveliyata dayalı olarak bu katılım bankalarının geleneksel emsallerine oranlar ortaya koydukları teknik verim parametrik olmayan bir yaklaşımla değerlendirilmeye çalışılmaktadır: Veri Zarflama Analizi (VZA). Verimin belirlenmesi ve bu katılım bankalarının ülkedeki geleneksel bankalara oranla nasıl performans sergilediklerini belirlemek amacıyla, aracı yaklaşımına dayalı olarak girdi odaklı bir VZA uygulanmıştır. Teknik verimler ölçeğe göre değişken getiri (ÖGDG) ve ölçeğe göre sabit getiri (ÖGSG) kavramlarına dayalı olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar hem KB'ler hem de GB'ler için oldukça yüksek seviyede verim ortaya koymuştur ancak ikincisi daha yüksek bir yüzde elde etmiştir. İki tarafın da rekabet kabiliyeti oldukça yüksek olmakla beraber tez kapsamında değerlendirilen tüm banka türleri için yapılan analizlerde mükemmel verim skorları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past forty years, global Islamic banking has experienced phenomenal growth. Along with this growth is the associated the global Islamic banking and finance industry faces some difficult challenges principal of which are argued to be that the industry has moved away from pursuing ideals conveyed by its brand-name products towards a convergence to the conventional banking. The operational challenges facing the industry in the implementation of risk management techniques and regulatory compliance are forces being reckoned with by the industry players and scholars in this field of research. The Turkish financial sector is also witnessing the rise of the Islamic banking and finance phenomenon and making efforts to encourage the inflow of capital from the both local (private and public) and international investors. The last decade has seen the evolution of special finance houses in the country into fully-fledged participation banks operating under the dictates of global Islamic banking and finance. These participation banks offer a wide range of banking products and services alongside conventional banks. This poses various competitive and legislative challenges for the participation banks. It is against this background that this study sought to assess the technical efficiency of these participation banks in comparison with their conventional counterparts using the non-parametric frontier: Data Envelopment Analysis (DEA). In order to determine the efficiency and ascertain how these participation banks are doing with respect to the conventional banks in the country, an input-oriented DEA based on the intermediary approach was adopted. The technical efficiencies were calculated under notions of both the variable returns to scale (VRS) and constant returns to scale (CRS). Results indicated fairly high levels of efficiency attained by both Participation Banks and Conventional Banks with the latter generally on the higher side of the percentage. The competitiveness of both sides cannot be overemphasized as scattered perfect efficiency scores were sighted in the analyses for all types of banks assessed under the framework of this thesis.