İnsan ticaretiyle mücadele politikaları: Türkiye ve AB ülkeleri incelemesi
Combating trafficking in human beings policies: Turkey and EU countries study
  1. Tez No: 497348
  2. Yazar: TUĞBA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsan ticareti, göç sürecinde karşılaşılabilecek en ağır insan hakları ihlâllerinden biridir. İnsan ticareti suçunun mağdurları kadınlar, erkekler ve çocuklar olabilmektedir. Farklı emek biçimlerinin sömürüsünü kapsayan bir olgu olmasına karşın insan ticaretinin en tipik görülme şekli zorla fuhuş yaptırmadır. Devletler, uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütleri insan ticareti olgusuna türlü türlü şekillerle yaklaşmaktadır. İnsan ticareti kişinin bir nesne haline getirildiği, farklı şekillerde sömürüldüğü insanlık dışı bir eylemdir. Kişinin insan olmasından kaynaklanan ve doğuştan kazandığı en temel haklarından bile yararlandırılmadığı, bu haklardan mahrum bırakıldığı bir eylem olarak insan ticareti kölelik ile benzer özellikler göstermektedir. Geçtiğimiz yüzyıllarda sıklıkla görülen köleliğin kalkması insanların bir eşya gibi ticarete konu olmasını ne yazık ki ortadan kaldırmamıştır. Günümüzde insan ticareti ile dünyada insanların çeşitli amaçlarla alınıp satılmasına devam edilmektedir. Araştırmada literatür tarama tekniği kullanılmıştır. Konu itibariyle daha objektif sonuçlar elde etmek amacıyla bu veriler rakamsal olarak desteklenmiştir. Araştırmanın teorik kısmında insan ticareti sebepleri ve sonuçlarıyla ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır. Araştırmada uluslararası boyutta İLO, UNICEF, küresel insan ticareti raporları gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. İnsan ticaretinin çarpıcı sonuçları açısından son yıllarda meydana gelen insan ticareti vakaları örneklerle anlatılmıştır. İnsan ticareti suçu, bu pazarda oluşan talepler sebebiyle, dünyada varlığını devam ettirebilmektedir. İnsan ticareti ile mücadele eden gerek resmi ve gerekse sivil toplum örgütleri, kişilerin, insan tacirlerin sundukları hizmetlere olan taleplerini yok etmek için, politikalar üretseler de insan ticareti suçu ve bu suçtan dolayı mağdur olan kişiler gün be gün artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human trafficking is one of the heaviest human rights violations that can be encountered in the migration process. Victims of human trafficking can be women, men and children. Despite the fact that different forms of labor are a phenomenon involving exploitation, the most typical way of seeing human trafficking is forced prostitution. States, international organizations and non-governmental organizations are approaching various forms of human trafficking. Human trafficking is an inhuman action in which one is exploited in different forms, one being an object. Trafficking in human trafficking is similar to slavery as an act that has been deprived of these rights because the person is not even benefited from the innate right earned by birth and is born. Unfortunately, the fact that the slavery that is often seen in the past centuries has been a subject of commercialization like a commodity has not been removed. Today, human trafficking continues to buy and sell people around the world for various purposes. Literature scanning technique was used in the research. This data has been numerically supported in order to obtain more objective results. In the theoretical part of the study, human trafficking was conveyed in detail with reasons and results. The research has benefited from international sources such as ILO, UNICEF, global human trafficking reports. The human trafficking cases that have taken place in recent years in terms of the striking results of human trafficking are explained with examples. The crime of human trafficking can continue its existence in the world because of the demands that arise in this market. The number of people who are victims of trafficking in human beings and victims of this crime is increasing day by day in order to destroy the demands of the official and nongovernmental organizations fighting human trafficking, the demands of the people, the services the human traffickers offer.