Farklı kültürlerden Osmanlı ve Ermeni minyatür sanatındaki dini içerikli minyatürlerin karşılaştırılması
Comparison of religius oriented Ottoman and Armanian miniature in different in cultures
- Tez No: 497349
- Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Minyatür sanatı denildiğinde akla ilk gelen Doğu'ya özgü bir sanat olmasıdır. Fakat matbaanın icadına kadar Batı'da da el yazması minyatürlü eserler üretilmiştir. Özellikle Hıristiyanlığın kabulüyle dini yaymak için İnciller yazılmaya başlanmıştır. O dönemde okuryazarların yetersizliği nedeniyle İncil'deki konuları resmederek daha kolay anlaşılır hale getirmişler ve böylece bir ihtiyaçtan doğan minyatür sanatını devam ettirmişlerdir. Ermenilerin günümüze ulaşan minyatürlü yazma eserlerinin çoğu dini içeriklidir. Elde edilen veriler sonucunda farklı konular içeren minyatürlü yazma eserlerin çok az sayıda olduğu anlaşılmıştır. Buna karşın Osmanlıların minyatürlü yazma eserlerinin konuları açısından daha çok çeşitlilik olduğu bilinmektedir: Şehnameler, silsilenameler, surnâmeler gibi minyatürlü yazma eserleri örnektir. Bu çalışmanın amacı, farklı kültürlere sahip olan Ermeni ve Osmanlı dini içerikli minyatürlerinden benzer konuların minyatürlerinin görselleriyle birlikte karşılaştırılması Osmanlı ve Ermeni minyatürünün tarihsel gelişim süreci hakkında bilgi vermektir. Buna istinaden araştırmanın birinci bölümünde; minyatür terimi, minyatür sanatının tanımı ve tarihçesi detaylı olarak sunulmaktadır. İkinci bölümde Osmanlı ve Ermeni minyatürünün tarihçesi görsel verilerle birlikte incelenmiş ve detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölüm de Osmanlı ve Ermeni minyatüründeki dini içerikli minyatürler konu, kompozisyon, figür, renk yönünden karşılaştırılmış ve Osmanlı ve Ermeni minyatür sanatına ait örnekler şematik çizimleriyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When called miniature art, it is flashed that is an art oriental. But since invention of press miniature works have been produced in the West. Particularly with adoption of Christianity, Bibles were written for spread the religion. But in that time there were limited lettered. So issues in Bible were told with painting. Then miniature art have been arised because of need. A lot of Armnian miniature manuscrits are religious oriented. Different topical miniature manuscripts are quite little. However Ottoman miniature manuscripts have different topics. Like book of kings description and sequence description are example of miniature manuscript. The purpose of this study is to give information about the historical development process of the Ottoman and Armenian miniatures of Ottoman and Ottoman religions, which have different cultures, compared with the visuals of miniatures of similar subjects. In the first part of the research, the definition of miniature art, miniature art and its history are presented in detail. In the second part Ottoman and miniature's history has been examined and described with visiual datas. In the third part, the religious miniatures in the Ottoman and Armenian miniatures are compared with each other in terms of subject, composition, figure and color, and examples of Ottoman and Armenian miniature arts are presented with schematic drawings.