Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesi ve 'Sümerbank basma odası'nda tespit edilen kumaşlar
Nazilli Municipality Ethnography Museum and 'Nazilli Sümerbank fabric factory room'
  1. Tez No: 497351
  2. Yazar: KAMİLE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Atatürk'ün emri ile kurulan ve açılışını kendisinin yaptığı Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası, Türk Tekstil Tarihi'nin sembollerinden olmuştur. Ekonomik kısıtlamalara ve bütün maddi imkânsızlıklara rağmen Sümerbank'a ait bir kalite ve desen kişiliği oluşturmuştur. Fabrika kumaş üretmekle kalmamış, sosyal yapısı ve işçisine sunduğu imkânlarla şimdi bile hayal, yapılamaz deneni yaşamış ve yaşatmıştır. Tüm bölümleri üretimin dışında aynı zamanda atölye olarak çalışmış, İşçiler ham pamuktan, kumaşa kadar üretim sürecini öğrenerek ve uygulamalı şekilde üretim yapmışlardır. Fabrika işçisine sunduğu sosyal ve kültürel destekle, işçisinin her alanda gelişimine katkı sağlamıştır. Fabrikanın desen atölyesi hiçbir teknolojik destek almadan, 55.000 desenden oluşan bir arşive sahip olmuştur. Arşiv Türk Tekstil Tarihi açısından muazzam bir kaynaktır. Tezin en önemli amaçlarından biri olan desen incelemeleri, kumaşların dokuma özellikleri ve baskı çeşitleri ve özellikleri bakımından tanıtılmıştır. Bu çalışmanın amacı Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın, özelleştirilerek kapatıldıktan sonra yıllarca korumasız şekilde bırakılan ve Sit alanı ilan edildikten sonra Nazilli Belediyesi Etnografya Müzesi tarafından, Sümerbank odası arşivine alınan 74 kumaşın incelenerek Türk Tekstil Tarihi'nin önemli bir parçası niteliğinde koruma altında tutmak, araştırmacılara, öğrencilere ve ilgili kurumlar ile bilgi paylaşımı çerçevesinde sunabilmek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sumerbank Nazilli Fabric Factory, founded by Atatürk's command and opened by him himself, has become one of the symbols of Turkish Textile History. Despite economic constraints and all financial impossibilities, Sumerbank has created a quality and design personality. The factory has not only been producing fabrics, but has lived and lived in a way that cannot be realized even now with its social structure and possibilities offered to its workers. All the departments worked as a workshop at the same time as production, and the workers learned production processes from raw cotton to cloth and produced them in a practical way. With the social and cultural support that the factory employs, it has contributed to the development of the worker's every field. Factory's pattern workshop has an archetype consisting of 55,000 patterns, without getting any technological support. The archive is a tremendous resource in terms of Turkish Textile History. One of the most important aims of the thesis is the pattern analyzes, the weaving properties of the fabrics and the types of printing and their properties. The purpose of this study is to keep 74 Nazilli Sümerbank Fabric Factory as an important part of the history of Turkish textile by examining the 74 fabrics taken by the Nazilli Municipal Ethnographical Museum after being privatized and unprotected for many years after being declared as a Site and being kept as an important part of Turkish Textile History. and to share information with related institutions.