Görsel iletişim açısından Saymalıtaş kaya resimlerinin etkisinde tanıtım afişi uygulama örnekleri
The application samples of introduction banners from the point of visual communication under the influence of Saymalytash rock drawings
  1. Tez No: 497357
  2. Yazar: KALBUBU SULTANBEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Görsel iletişim açısından Saymalıtaş kaya resimlerinin (petrogliflerinin) etkisinde tanıtım afişi uygulama örnekleri konusunun işlendiği bu çalışmada, öncelikle insanlığın ilk görsel iletişim kaynakları incelenmiş, konu ile ilgili literatür araştırmalar yapılmıştır. Bu görsel iletişim araçlarının petroglifler ile olan bağlantısı olup olmadığı bulunmaya çalışılmıştır. Elde edilen bilgilerden yararlanılarak ''Görsel İletişim'' başlıklı birinci bölümünde, iletişim, görsel iletişim ve görsel iletişimin tarihi yolculuğu ele alınmıştır. Görsel iletişim araçları üzerinde kısaca durulmuştur. Bu çalışmanın ana konusu olan Görsel İletişim Aracı Olarak Saymalıtaş Petrogliflerinin İncelenmesi başlıklı ikinci bölümünde petroglif kavramı ve görsel iletişim ile olan bağlantıları incelenmiştir. İstenilen kaynaklar bulunamazsa da görsel iletişim ve petroglifler ile ilgili kaynaklardan yararlanılmıştır. Türk dünyasında ve dünyada olan petrogliflerden söz edilmiş, Türk kültürüne olan etkisi ve değerlerinden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca Saymalıtaş petrogliflerinden bilinçli ya da bilinçsiz olarak etkilenen tasarımcıların çalışmalarından kısa bilgiler ile ele alınmıştır. Uygulama bölümü olan üçüncü bölümde, Saymalıtaş petrogliflerinden esinlenilerek çalışılan ''Saymalıtaş Tanıtım Afişi'nin'' oluşumu anlatılmış, afiş ile ilgili denemeler ve uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
First an foremost, this study deals with the issue of the application samples of introduction banners from the point of visual communication under the influence of Saymalytash rock drawings. The first visual communication tools of mankind have been investigated. It has been tried to find out whether these visual communication ways are connected with petroglyphs or not. In the first section titled ''Visual Communication'', the historical journey of intercommunication and visual communications were discussed as well as primary visual communication tools. As the main subject of this research is the study of“Saymalytash Petroglyphs as a Visual Communication Tool'', the concept of petroglyph and its connections with visual communication were examined. Inasmuch as the desired resources could not been found, there were used resources related to visual communication and petroglyphs. İn this research it has been mentioned about the Petroglyphs in Turkish world , the universal petroglyphs and their effects and values in Turkish culture . Also, this section comprises brief information and comprehension about the studies of the people whose works might have been subconsciously influenced by petroglyphs of Saymalytash. In the third section, which is the application section, the formation of ”Saymalytash Introductory Poster" inspired by the Saymalytash petroglyphs have been examined and the implementations related to the poster were presented.