Sütçüler, Aksu (Isparta) düz dokumaları ve bireysel desen uygulamaları
Sütçüler, Aksu (Isparta) plain weaves and individual pattern applications
  1. Tez No: 497356
  2. Yazar: ERHAN TÜRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Isparta İli XIX.yy dan başlayarak günümüze kadar önemli bir halıcılık merkezi olmuştur. Yörük kültürünün devam ettiği Aksu ve Sütçüler ilçeleri belde ve köylerinde düz dokumaları ile adını duyuran önemli bir dokuma merkezleridir. Halen bazı köylerde var olan ve yöreye ait gelenekler arasında sayılan dokumalar yörenin dokuma geleneğinin en başında yer almaktadır. Bu araştırmada, Aksu ilçesine bağlı 1 belde ve 12 köy, Sütçüler ilçesine bağlı 3 belde ve 27 köy olmak üzere 43 yerleşim yerinde düz dokumalar tespit edilmiş ve fotoğraflarla belgelenerek bir katalog oluşturulması amaçlanmıştır. Aksu ilçesi belde ve köylerinde 80 adet, Sütçüler ilçesi belde ve köylerinde ise, 40 adet düz dokuma tespit edilmiştir. Yörede tespit edilen toplam 120 adet düz dokumanın tarihsel gelişimi, dokuma tekniği, kullanılan araç ve gereçler, dokumaların bazı teknik özellikleri ile renk, motif ve desen özellikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, ulaşılan veriler uygun istatistik yöntemleriyle analiz edilmiş, yöreye ait düz dokumaların günümüzdeki durumu da açıklanmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bilgilere göre yöreye ait dokumaların var olduğu ve bu dokumaların kayıt altına alınması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Isparta province has been an important carpet center starting from XIX. The Aksu and Sütçüler districts where nomadic cultures continue are important centers of weaving that recognize their name with their flat weaves in the towns and villages. The textiles which are still in some villages and belong to local traditions are at the beginning of the tradition of weaving. In this research, flat woven fabrics were determined in place at 43 settlements including 1 town and 12 villages connected to Aksu county, 3 towns and 27 villages connected to Sütçüler district and it was aimed to create a catalog by documenting with photographs. In the towns and villages of Aksu, 80 flat woven fabrics were found, while in Sütçüler towns and villages, 40 flat woven fabrics were found. The historical development of a total of 120 plain weaves found in the region, weaving technique, used tools and equipment, some technical features of weaving, and color, motif and pattern features were determined. As a result of the research, the data obtained were analyzed with appropriate statistical methods and the present state of the flat weaves belonging to the region is explained. As a result of the research, it was found that there were documents belonging to the region and these documents were recorded.