2000'li yıllarda Endonezya ve Türkiye'nin dış politikası: Karşılaştırmalı söylem analizi
Indonesian and Turkish foreign policy in the 2000s: A comparative discourse analysis
- Tez No: 497373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Endonezya ve Türkiye'nin dış politikalarını nasıl inşa ettiklerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışmada 11 Eylül saldırıları sonrasında Endonezya ve Türkiye'nin dış politika aktörlerinin karar alma mekanizmalarını etkileyen küresel siyasetin kriz ve kritik gelişmelerine dayanarak Lene Hansen'in söylem analizi modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırmada örnek olarak incelenen Endonezya ve Türkiye'nin dış politikasının söylemsel arkaplanı analiz edilmiştir. Soğuk Savaş boyunca Endonezya ve Türkiye farklı komunlarda olsalar da, Soğuk Savaş boyunca her iki ülke dış politikasında yeni bir doktrin oluşturmaya çalışmıştır. Özellikle Soğuk Savaş sonrasında Endonezya ve Türkiye'de demokratikleşme süreci her iki ülkenin yeni dış politika anlayışını etkilenmiştir. Bu çalışma 2000'li yıllarda Endonezya ve Türkiye'nin dış politikasında en çok vurgu yapılan söylemlerden birinin 'demokrasi' söylemi olduğuna işaret etmiştir. 'Dempokrasi' söylemi Endonezya ve Türkiye'nin dış politika yapıcıları açısından söz konusu ülkelerin dış politikasının oluşumunda önemli yer tutmuştur. Bu söylem her iki ülkenin bölgesel ve küresel politikalarının belirlenmesinde önemli yer oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to answer the question of how Indonesia and Turkey construct their own foreign policies. This research uses Lene Hansen's discourse analysis model to further investigate how crises and critical events in global politics, especially after 9/11 influence foreign policy makers in Indonesia and Turkey. In this context, Indonesian and Turkish foreign policies' discursive background has been analyzed. Even though Indonesia and Turkey has positioned themselves in different positions throughout the Cold War, both countries tried to form new doctrine for their own foreign policies. The democratization process in Indonesia and Turkey which follows after the Cold War has also affected both countries' foreign policy doctrines and understandings. This research shows that one of the discourses that was frequently emphasized in Indonesian and Turkish foreign policy during the 2000s is the discourse of 'democracy'. From the perspective of Indonesian and Turkish foreign policy makers, the discourse of 'democracy' has an important place in the process of foreign policy formation of both countries. This discourse has also played an important role in determining the regional and global politics of these two countries.