Vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde istinaf uygulaması
Appeal aplications is solving tax practice
  1. Tez No: 497374
  2. Yazar: FERHA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, birinci derece mahkemelerce verilmiş olan kararın bir üst yargılama yerince hukuki ve maddi olay yönünden yeniden ele alınması anlamına gelen istinaf incelenmektedir. Yargı teşkilatı içerisinde ayrı bir usule sahip olan Türk İdari Yargı Sisteminde, bağımsız bir yargı sisteminde iç denetimin araçları olarak işlev görmesi gereken kanun yolları arasında istinaf kanun yolunun bulunmadığı dönemlerin hangi problemlere yol açtığı, istinaf mahkemelerinin kurulmasından buyana yargının hangi sorunlarına çözüm olabileceği sorularına yanıtlar bulunması amaçlanmıştır.“İdari istinaf mahkemelerinin Türk İdari Yargı Sistemindeki yerinin önem arz ettiği ve fayda getireceği”önermesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca İdari yargıda istinaf, temel hak ve hürriyetlerden birisi olan hak arama hürriyetinin etkin ve verimli kullanımını nasıl etkilediği üzerinde durulmaktadır. 6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un getirdiği yapılanmayla idari yargıda birtakım köklü değişiklikler yapılmış olup, istinaf sistemi getirilmiştir ve 20 Temmuz 2016'da fiili uygulamaya geçmiştir. Bu sistemin ayrıntıları ele alınmıştır. Otuz yılı aşkın süredir bölge idare mahkemelerinin ülkemizdeki varlığı göz önünde bulundurulduğunda birikim açısından istinaf sisteminin idari yargıya pek bir olumsuz etkisinin olmayacağını savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Appeal, which means to reconsidering a sentence judged by a court of first instance, by a higher court both in matter of law and of fact, is examined in this study. Questions such as what kind of problems are caused by lack of right to appeal as a legal remedy that should function as means of internal audit in an independent judicial system and which problems of the judicial system would find solutions if courts of appeal are established are sought within the Turkish Administrative Procedure System which has a distinct procedure in the judicial system. The idea that“Administrative courts of appeal should exist within the Turkish Administrative Procedure System”is asserted. Besides, how will the effective and efficient use of right to legal remedies, which is one of the fundamental rights and liberties, is discussed if appeal is allowed in the administrative procedure. Radical changes are brought on the administrative procedure with the Law on Amendment of Turkish Penal Code Number 6545 and on Certain Laws, appeal system, of which details are discussed, is improved and July 20, 2016 the application was started. If the fact that district administrative courts are in function for the last thirty years in our country, we carry the belief that courts of appeal would not create much of a problem for the administrative procedure in terms of physical infrastructure.