Türkiye'deki işletme gruplarının uluslararasılaşma düzeyini belirleyen unsurlar: Görgül bir araştırma
The determinants of internationalization level of Turkish business groups: An emprical study
- Tez No: 497378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE AYLİN ATAAY SAYBAŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'deki en önemli iktisadi aktörlerden olan işletme gruplarının dışa yönelik uluslararasılaşmasını belirleyen unsurları belirleyebilmektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda tezin birinci bölümünde uluslararasılaşmanın tanımı yapılmış ve klasik yaklaşımların yanı sıra gelişen ülke Çok Uluslu Şirketleri için öne sürülen uluslararasılaşma yaklaşımlarından da bahsedilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın örneklemini temsil eden işletme gruplarının yazındaki tanımlamalarından, ortaya çıkış nedenlerinden, tarihçesinden ve benimsedikleri stratejilerden bahsedilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki işletme gruplarının yapısı ve özellikleri üzerinde durulmuş ve uluslararasılaşmanın belirleyici unsurları üç farklı kuramsal yaklaşım çerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın araştırma kısmı, örneklem belirleme sürecini, araştırma yöntemini, araştırma değişkenlerini, araştırma modelinin panel veri ekonometrisi kullanılarak belirlenme sürecini ve araştırma bulgularını içeren alt başlıkları içeren şekilde yapılandırılmıştır. Dördüncü bölümde ise elde edilen bulguların sonuçları ile ele alınan kavramlara dair önceki yazın birlikte değerlendirilerek araştırmanın yazına olası katkıları ve kısıtlılıkları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the main determinants of outward internationalization of Turkish business groups which are the most important economic actors in Turkey. The first chapter of this study consists of the definition of internationalization, main internationalization models and approaches and new internationalization models for emerging country multinational companies. In the second chapter, the literature of business groups with their definitions, the reasons of their emergence, their history and strategies have been explained briefly. Moreover, the structure of Turkish business groups and characteristics have been explained and the determinants of their internationalization level have been determined by three theoretical approaches. The third chapter consists of research methodology with subsections as research sample, analyze method, research variables, determination of econometric model and research results. The last chapter of the study discusses the research results with previous literature and suggests theoretical and practical implications of them.