Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerine etkisi: Orta gelirli ülkeler için panel veri analizi
The impact of foreign direct investments on economic growth: Panel data analysis for middle income countries
- Tez No: 497380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme ve kalkınma üzerinde olan etkisi sıklıkla tartışılmaktadır. Sermaye açığı bulunan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlar, sermaye birikimini sağlayarak ekonomik büyümeyi etkilemektedir. Doğrudan yabancı yatırımlar sermaye stokunu artırmakla birlikte başka ülkelerden teknoloji transferinin gerçekleştirilmesini sağlayarak ev sahibi ülkede bulunan bilgi açığının kapatılmasında da rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektir. Mankiw, Romer ve Weil modeli kullanılarak yapılan analizde 54 orta gelirli ülkeye ait 1970-2014 dönemini kapsayan panel veri seti kullanılmıştır. Tek yönlü sabit etkiler modeli kullanılarak yapılan analiz sonucunda, doğrudan yabancı yatırımlarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır. Bununla birlikte ülkelerin emme kapasitesini araştırmak için doğrudan yabancı yatırımlar ile beşeri sermayenin etkileşiminden oluşan bir terim kullanılmıştır. Tahmin sonuçlarına göre doğrudan yabancı yatırımların büyüme etkisinin ev sahibi ülkedeki beşeri sermayesinin seviyesine bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of foreign direct investment on economic growth and development is often discussed. Foreign direct investment in countries with capital deficit affects economic growth by providing capital accumulation. Foreign direct investments play a role in increasing the capital stock as well as in closing the information gap in the host country by facilitating the transfer of technology from other countries. The aim of this study is to examine the effects of foreign direct investment on economic growth in developing countries. In the analysis using Mankiw, Romer and Weil model, panel data set of 54 middle-income countries covering 1970-2014 period was used. As a result of the analysis using the one-way fixed effect model, no evidence has been found that foreign direct investment has a positive effect on the economic growth of developing countries. Moreover, an interaction term of foreign direct investment and human capital has been used to investigate the absorption capacity of countries. According to the estimation results, it is determined that the growth effect of foreign direct investments depends on the level of human capital in the host country.