Elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma niyetine etkisi: Elektronik eşya sektörü örneği
The effect of electronic word of mouth on consumer purchase intention: The case of electronic goods sector
- Tez No: 531439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzün artan rekabet ortamında ve hızla gelişen teknolojik dünyada tüketiciler, satın alma kararlarında birçok bilgi kaynağından etkilenmektedirler. Bu bilgi kaynaklarından en önemlilerinden biri ise elektronik ağızdan ağıza pazarlamadır (eAAP). Sanal ortamda ve internet üzerinden tüketiciler tarafından forum, sosyal medya ve bloglar üzerinden yapılan yorum ve deneyim paylaşımını ifade eden eAAP, tüketici kararlarını giderek daha fazla etkilemektedir. İşletmeler açısından yapılan paylaşımlar olumlu olması istenen bir durum olmakla birlikte, paylaşımlar olumsuz olması durumunda satışları etkileyebilmektedir. Bu bağlamda işletmeler, olumsuz deneyim yaşamış ve dolayısıyla bunu paylaşan tüketicileri gerek geri kazanmak, gerekse ürünlerini tanıtmak için eAAP kullanmaya başlamışlardır. İşletmelerin eAAP daha etkin kullanabilmek için tüketici satın alma niyetini ve kararlarını nasıl etkilediğini anlamaya ihtiyaçları vardır. Bu çalışmanın amacı da eAAP'nın tüketici satın alma niyeti üzerine görece etkisini ortaya koymaya çalışmaktır. Aynı zamanda bu konuda yapılacak akademik çalışmalara katkı sağlamaktır. Geliştirilen hipotezleri test etmek amacıyla ihtiyaç duyulan verileri toplamak için anket kullanılmıştır. Anket araştırma evreni temsil eden daha önceden elektronik eşya satın almak için eAAP kullanmış olan Sakarya'da yaşayan 400 kişiye uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Literatürden faydalanarak tüketicilerin satın alma niyetine etki eden eAAP bileşenlerinden oluşan faktörlerin bir modeli oluşturulmuştur. Ortaya çıkan model bir bağımlı ve 4 bağımsız değişken içermektedir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerinde etkisini ortaya koymak için çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre bilgi arama eğilimi ve bilgi paylaşma tutumu tüketici satın alma niyetini etkilediği görülmektedir. Ancak algılanan risk ve sosyal faydanın satın alma niyetine etkisinin olmadığı sonucu tespit edilmiştir. Ayrıca eAAP bileşenlerinin satın almaya etkisinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık analizi uygulanmış, analizler sonucunda anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment and rapidly developing technological world, consumers are influenced by many sources of knowledge in their purchasing decisions. One of the most important of these sources of information is the Electronic Word Of Mouth Marketing (E-WOM). eWOM, which expresses the experience and sharing of comments on the forums, social media and blogs by consumers in the virtual environment and on the internet, is increasingly affecting consumer decisions. While the positive comments on products are desired by the companies, the negative comments may have uncalled-for results on sales. In this context, businesses began to use e-WOM to reclaim their customer, who had gone through negative experiences and therefore shared their experience, and advertise their products. Businesses need to understand how the e-WOM affects their purchasing intent and decisions in order to use them more effectively. The aim of this study is to reveal the relative impact of eWOM on consumer buying intent. At the same time, it will contribute to academic studies. The questionnaire was used to collect the data needed to test the hypothesis developed. The questionnaire was applied to 400 people living in Sakarya who previously used eWOM to purchase electronic goods representing the universe. The collected data were analyzed with SPSS statistical program. By utilizing the literature, a model of factors consisting of e-WOM components that affect the purchasing intent of consumers has been formed. The resulting model contains one dependent and 4 independent variables. Multiple linear regression analysis was applied to determine the effect of independent variables on the dependent variable. According to the results of the analysis, the tendency to search for information and the attitude of sharing information affect consumer buying intent. However, it was determined that there was no effect of perceived risk and social benefit on purchase intention. In addition, the effect of e-WOM components on purchase was analyzed according to the demographic characteristics of the participants and no significant difference was found in the results of the analyses.