History and identity in the Balkan novel
Balkan Romanında tarih ve kimlik
  1. Tez No: 497439
  2. Yazar: AYŞEM DUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Edebiyat ve tarih disiplinleri arasındaki ayrım çağdaş kuramda sorgulanmaktadır. Bu durum tarihin, postmodernist ve yeni tarihçi perspektifler aracılığıyla sorunsallaştırılmasının bir sonucudur. Bu bağlamda, metinsel ve aynı zamanda benzer anlatım tekniklerine sahip oldukları için tarihin edebiyatla aynı noktada buluşuyor olduğu düşünülmektedir Buna bağlı olarak söz konusu çalışmanın kapsamı çerçevesinde, eserde tarihsel gerçekliklerin kullanılmasının ya da geçmişe göndermelerde bulunulmasının, yazarın motivasyonuna bağlı olan bir durum olduğu; üstü kapalı anlatım tarzının benimsenmiş olmasından, geçmiş ile şimdi arasında bir bağ kurmaya kadar çeşitlilik gösterebildiği görülecektir. Bütün bunlar göz önüne alındığında, bu çalışmada Ivo Andric'in The Bridge on the Drina ve The Damned Yard isimli eserleri ile birlikte İsmail Kadare'nin The Siege ve The Three-Arched Bridge adlı eserleri belirli açılardan tartışılacaktır; yazıldıkları dönemin politik atmosferi, sahip oldukları tarihsel yönler ve bu tarihsel gerçekliklerin kullanım sebepleri. Ayrıca köprü ve kale ya da duvar metaforları bakımından da inceleneceklerdir. Metinler ağırlıklı olarak 'tarihe' dayanmaktadır. Bu sebeple, 'geleneksel anlamda birer tarihsel roman' olarak değerlendirilmedikleri için, söz konusu eserlerin bu açıdan değil de ağırlıklı olarak postmodern perspektiften ve bilhassa da tarihsel üstkurmaca yaklaşımıyla incelenmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The boundary between the disciplines of literature and history has come into question in contemporary theory. This is due to the problematizing of history through the postmodernist and the new historicist perspectives. In this respect, history is considered to be intersecting with literature on the grounds that they are both textual constructs and are observed to bear similar narrative techniques. Accordingly, within the scope of this study it will be seen that the author's using historical facts and events or referring to past in his work depends on motivation which may vary from writing allusively to building a connection between past and present. With regard to this, the works that will be discussed in this thesis are The Bridge on the Drina and The Damned Yard by Ivo Andric; The Siege and The Three-Arched Bridge by Ismail Kadare. These works will be discussed with respect to some particularities; the political atmosphere of the times they are written in, their historical aspects, the reason of using such historical facts. They will also be analysed with regards to bridge and castle or wall metaphors. As their narration is mainly based on 'history', theoretically it becomes a necessity to analyse them not from the perspective of 'traditional historical novel', since they are not considered as such, but through the lens of mostly postmodernism and in particular via the approach of historiographic metafiction.