The role of religious identity in foreign policy: A comparison of the Khatami and Ahmadinejad periods with respect to Turkey
Dış politikada dini kimliğin rolü: Hatemi ve Ahmedinejad dönemlerinin Türkiye açısından karşılaştırılması
- Tez No: 497452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İran İslam Cumhuriyeti, Uluslararası İlişkiler literatüründeki birçok bilimsel çalışmanın, tezin, makalenin, ve kitabın öznesi olmuştur. Ancak halen İslami rejim ve onun (özellikle stratejik Ortadoğu bölgesindeki komşusu Türkiye'ye yönelik) politikalarıyla ilgili çalışılmamış alanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tez Türkiye'ye yönelik dış politikası açısından devrim sonrası İran analizlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çalışma ayrıca devlet icraatları bakımından İran ve Türkiye'nin dini kimliklerinin rolünü incelemektedir. Merkez araştırma sorum“İran'ın Türkiye'ye yönelik, ideolojik olarak farklı dış politikalarındaki mezhepsel kimliğin değişen rolü nedir?”Kimlik, çıkar ve güç üçgeninin dinamik doğası hususunda inşacı yaklaşım bu soruyu analitik olarak cevaplamaya yardım eder. Hatemi ve Ahmedinejad hükümetlerinin karşılaştırması tezin temel sütununu oluşturduğu için tezin metodolojisi olarak karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışma boyunca araştırılan bu hipotezlerin ışığında, sonuç olarak çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır; en önemlisi (mevcut rejimin birçok unsuruna benzer şekilde)İran dış politikalarının inşa edilmesidir. Dolayısıyla, İran'ın Türkiye'ye yönelik dış politikaları bazen ideolojik, bazen pragmatik olmuştur. Bu bağlamda, dini ya da mezhepsel kimliğin rolü sabit değildir.
Özet (Çeviri)
The Islamic Republic of Iran has been the subject of many scientific studies, theses, articles, and books in the literature of international relations. However, unstudied areas still linger pertaining to the Islamic regime and its policies particularly towards Turkey (its neighbor in the strategic Middle East region). Hence, this dissertation aims to contribute to the post-revolutionary Iran analyses within the framework of Iran's foreign policies towards Turkey. This study also scrutinizes the role of the religious identities of Iran and Turkey with respect to their state affairs. The central research question is“What is the changing role of the sectarian identity within the framework foreign policies adopted by ideologically incompatible Iranian governments towards Turkey?”Constructivist approach helps answer this question from an analytical perspective in consideration of the dynamic nature of the triangle of identity, interests, and power. Comparative analysis is adopted as the main methodology, since the main pillars of the study are composed of a comprehensive comparison and contrast between Iran's Khatami and Ahmadinejad governments. In light of the hypotheses investigated throughout the study, several results are reached at end, the most important of which is that Iran's foreign policies are constructed, similar to many other components in the existing regime. Therefore, Iran's foreign policies towards Turkey have been sometimes ideological and pragmatic at other times. In this case, the role of religious or sectarian identity is not fixed.