Yazılı kültür'ün yeni medya bağlamında kuşaklar arası kullanımı üzerine bir inceleme
An examination about intergenerational use of literary culture through new media
- Tez No: 497456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yeni medya ve teknolojileriyle birlikte, internet kullanımının hızla gelişim göstermesi, sosyal ağlar ve teknolojik cihazlar vasıtasıyla iletişimde değişime yol açmıştır. Yazılı iletişimde (mesajlaşma) kullanılan kısaltmalar ve görsel ifadelerin tümünün kullanımı, yazı dilini etkileyerek, yazılı kültürü değişime uğratmaktadır. Bu yeni iletişim şekli içerisinde değişimin ne derece ve hangi boyutta olduğunu ortaya koymak açısından X, Y ve Z kuşağı bireylerinin yeni medya teknolojilerini ve yazı dilini kullanımları, bu tez çerçevesinde incelemektedir. Tez kapsamında anket araştırmasında, yazılı kültür'ün yeni medya bağlamında kuşaklararası kullanımı üzerine bir inceleme yapılarak ortaya çıkan verilerin sonuçları ortaya konulmuş, tartışılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of internet usage along with new media technologies has led to the change of communication through social networks and technological devices. Also, the use of abbriviations and visual expressions during the communication through messaging/texting, affects the literary language and culture. In order to reveal the degree and extent of change within this new form of communication, the use of new media technologies and literary language by the individuals of generations X, Y and Z, are examined in this thesis. The results of the data obtained by examining intergenerational use of literary culture through new media, have been revealed, discussed and evaluated in the survey conducted within the scope of the thesis.