Doğal boyalarla boyanmış ahşap malzemelerin sıvıcam ile arındırılarak bazı biyotik ve abiyotik zararlılara karşı korunabilirliğinin araştırılması
Research of protection of wooden material painted with natural paints by treatment with liquid glass against some biotic and abiotic harmfuls
  1. Tez No: 497491
  2. Yazar: NECATİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağaç malzemenin, doğal yollarla boyanması ve sıvıcam ile desteklenerek bazı biyotik ve abiyotik zararlılara karşı korunabilmesinin araştırılmasıdır. Bunun için ağaç malzemeye bazı bitki boyar ekstraktları ve sıvıcam (suda çözünmüş SiO2) uygulanması yapılmıştır. Ağaç malzemenin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması için doğal boyalar ile boyanmış ve sıvı cam ile desteklenerek bazı zararlılara karşı dayanım değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, ağaç malzeme olarak sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky) kullanılmıştır. Doğal boyar bitki extraktı olarak kök boya (Rubia tinctorium), ceviz kabuğu boyası (Juglans regia L.), şeftali yaprağı boyası Persici folium), kırmızı pancar boyası (Beta vulgaris) ve bu boyaların tutuculuğunu arttırmak için demir sülfat ve sirke mordan olarak kullanılmıştır. Deney örnekleri sıvıcamlı ve sıvıcamsız olarak test edilmiştir. Ahşap deney örnekleri daldırma yöntemi ile boyanarak bekletildikten sonra sıvıcam püspürtülerek ve fırça yardımı ile ahşabın üzerine uygulanmıştır. Bu deney örnekleri hızlı yaşlandırma testi ile renk değişim değerleri, yıkanma testi ile boya tutunma performansları ve beyaz çürüklük, kahverengi çürüklük mantarları testi ile de ağırlık kayıpları belirlenmiş ve bu değerler üzerinden boya ve sıvıcamın koruyuculuğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; sıvıcam, yıkanma testindeki boya tutunma özelliklerine olumlu katkı sağladığını göstermiştir. Hızlı yaşlandırma testindeki renk değişim oranına ve çürüklük mantarı testindeki ortalama ağırlık kaybına kısmen olumlu etki sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the natural ways of preserving natural wood. Plant extracts and liquid glass were applied to the wood material. It is painted with natural stains and supported with liquid glass (dissolved in water SiO2) to make the wood durable and long lasting. In order to make the wood material more durable and long lasting, it is painted with natural paints and supported with liquid glass to determine the resistance values against some harmful substances. In this study, yellow pine (Pinus sylvestris L.) and east beech (Fagus orientalis Lipsky) were used as wood material. As natural plant extracts, rubia tinctorium paint (Rubia tinctorium), walnut husks paint (Juglans regia L.), peach leaf (Persici folium), beetroot (Beta vulgaris) and used as iron sulphate and vinegar mordant to increase the adsorption of these dyes. Then test samples have been coated with liquid glass. The wood samples were dyed by immersion and then applied onto the wood with a spray of liquid glass and with the help of a brush. Test samples tested; UV-accelerated weathering test, leaching test, fungus effect test and antimicrobial activity tests are determined and the protection of liquid glass was evaluated over these values. As a result; liquid glass has contributed positively to the dye adhesion properties of the bleaching test. It showed a partial positive effect on the rate of color change in the UV-accelerated weathering test and the average weight loss in the fungal attack test.