Parkinson Hastalığı'nda trombositten zengin plazmada ve eritrositlerde lipid peroksidasyonu ve antioksidan mekanizmalar
Lipid peroxidation and antioxidant mechanisms in platelet rich plasma and erythrocytes in Parkinson's Disease
  1. Tez No: 49750
  2. Yazar: KARAMEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
PARKINSON HASTALIGI'NDA TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMADA VE ERİTROSİTLERDE LİPİD PEROKSİDASYONU VE ANTİOKSİDAN MEKANİZMALAR Özet Parkinsonlu hastalann eritrositlerinde ve trombositten zengin plazmalannda (TZP) lipid peroksidasyonu ve antioksidan mekanizmaları incelemek amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışmada 20 parkinsonlu hasta ve 25 sağlıklı kişi çalışma kapsamına alındı. Hastaların paketlenmiş eritrositlerinde ve TZP'da, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-px), katalaz aktiviteleri ile lipid peroksidasyonunun bir ürünü olan malondialdehid (MDA) ve çinko (Zn) seviyeleri, trombositten zen gin plazmalarında ise ayrıca serüloplazmin (Cp) ve bakır (Cu) değerleri ölçülerek, kontrol grubunun değerleriyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
LIPID PEROXIDATION AND ANTIOXIDANT MECHANISMS IN PLATELET RICH PLASMA AND ERYTHROCYTES IN PARKINSON'S DISEASE Summary In order to investigate the lipid peroxidation and antioxidation mechanisms in the erythrocytes and platelet rich plasms (PRP) of the patients with Parkinson's disease, 20 patients with Parkinson's disease and 25 healthy subjects were included in this study. Malondialdehyde (MDA), by product of lipid peroxidation (LP), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-px), catalase activities and zinc (Zn) levels of erythrocytes and PRP, additionally ceruloplasmin (Cp) and copper (Cu) levels of PRP were measured and compared with the control group values.