Erlerin kişisel hijyen bilgilerinin saptanması ve bu konudaki sağlık eğitimi yöntemlerinin değerlendirilmesi
The investigation of personal hygiene and knowledge before and after the health education
- Tez No: 49751
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
59 VI- ÖZET Araştırma, GATA' da Mart-Nisan tarihlerinde askerlik görevini yapan erlerin, kişisel hijyen bilgilerinin saptanarak, bu konuda verilecek olan sağlık eğitimi yöntemlerinin değerlendirilmesi amacıyla önce-sonra düzenlemeli müdahale araştırması olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mart-nisan 1996 tarihleri arasında GATA' da askerlik görevini yapan erler oluşturmuştur, örneklem seçimi, olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle rastgele sayılar tablosundan yararlanılarak yapılmıştır. Broşür ve konferans yöntemi ile eğitim verilecek şekilde ilişki içinde olmayan iki gruba ayrılarak uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler anket formu kullanılarak, her iki gruba eğitim öncesi ve sonrasında uygulanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik programında, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve çok gözlü Ki-kare önemlilik testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir; Broşür ve konferans ile verilen kişisel hijyen konusundaki sağlık eğitimi, katılımcıların eğitim öncesindeki bilgi puanlarım eğitim sonrasında arttırmıştır. Her iki yöntem, katılımcıların eğitim sonrası bilgi puanını artırması bakımından karşılaştırılmış aralarında istatistiksel anlamda bir fark bulunamamıştır. Sağlık eğitimi yöntemleri etkinlik açısından karşılaştırıldığında ise, eğitim öncesi başarısız olanlardan eğitim sonrası başarılı duruma getirilenleri oram, konferans yöntemi ile verilen eğitimde yazılı broşür yöntemine göre iki kat daha fazla olduğu sonucu bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY ( The Investigation of Personal Hygiene and Knowledge before and after the Health Education) This study is planned to evaluate the methods of health education of the soldiers' personal hygiene, knowledge prior and after their military service attendance that covered the period of March and April in GATA. The investigation in held on soldiers' in GATA in March-April 1996. The samples are chosen randomly as simple and random number sampling. The study was caried on two independent groups that were educated by conferance and brochure systems. Data was collected before and after the test by questionnaire. Data was analysed by independent sample T- test, paired sample T- test and Chi-square test by a computerized programme. The findings are as follows; Soldiers' personal hygiene was improved prior and after the education by brochure and conference systems. The systems were compared according to the improvement of scores after the education and the results showed that there was no statistical difference. When the effectiveness of the health education were compared, the ratio of the successful samples to unsuccessful ones after the education were found to be twice in conference method. As a conclusion, according to the results obtained from this investigation, suggestions were pointed out.