Hareketli polietilen insertli ya da sabit polietilen insertli diz protezi uygulanan hastaların fonksiyonel ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Comparison of functional and clinical outcomes of patients with fixed-bearing andmobile-bearing knee prostheses
  1. Tez No: 497509
  2. Yazar: NUMAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hareketli polietilen insertli ya da sabit polietilen insertli diz protezi uygulanan hastaların fonksiyonel ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi Dr. Numan Atılgan, Uzmanlık Tezi, Konya, 2018. Amaç. Gonartroz, dizde eklem kıkırdağında progresif yıkım, osteofit oluşumu ve subkondral skleroz ile karakterize dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Tedavide amaç ağrı kontrolü ve fonksiyonel düzelmedir. Total diz artroplastisi son evre osteoartriti olan ve konservatif tedavi seçeneklerinden fayda görmeyen hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu amaçla kullanılan farklı protez tiplerinden ikisi sabit ve hareketli insert kullanılan protezlerdir. Literatürde bu insertler arasında küçük farklılıklar görülse de etkinlikleri ve uzun dönemdeki farklılıklarına yönelik kesin bulgular mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı prospektif takiplerde bu farkların daha net olarak ortaya konabilmesini sağlamaktır. Yöntem. Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine başvurup gonartroz tanısı alan ve total diz artroplastisi planlanan hastalar hareketli ya da sabit insert gruplarına ayrılmış, postoperatif 3-6-12. ay değerlendirmelerinde klinik ve radyolojik sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular. Çalışmaya yaş ortalaması 64 yıl (47-87 yıl) olan toplam 63 hasta dahil edildi. Bunlardan 32 hastaya sabit, 31 hastaya hareketli insertli diz protezi uygulandı. Postoperatif dönemde WOMAC ve diz cemiyeti değerlendirme ölçeklerine göre ağrı ve fonksiyonlarda hem sabit hem hareketli insert gruplarında anlamlı düzelme sağlandı. Sabit ve hareketli insert grupları karşılaştırıldığında WOMAC ağrı skorlarının benzer olduğu, WOMAC fonksiyonel skorların postop 6 ay ve 1 yılda hareketli insert grubunda daha iyi olduğu; WOMAC sertlik skorlarının postop 1 yılda sabit insert grubunda daha düşük olduğu, diz cemiyeti ağrı skorlarının postop 3 ayda hareketli insert grubunda daha iyi olduğu, diz cemiyeti fonksiyonel skorların postop 6 ayda hareketli insert grubunda daha iyi olduğu tespit edildi. Ayrıca, takip değerlendirmelerinde gevşemeye yönelik radyolojik değerlendirmelerin, enfeksiyon gelişim oranlarının ve komplikasyon oranlarının sabit ve hareketli insert grupları arasında benzer oldukları belirlendi. Sonuç. Çalışmamızda hem sabit hem hareketli insert kullanımının hastaların ağrı ve fonksiyonlarında genel bir düzelme sağladıkları görülmüştür. Bu iki insert tipi birbiri ile karşılaştırıldığında ise fonksiyonel düzelme ve ağrı azalması bakımından hareketli insertin bir miktar daha üstün olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. Daha uzun takipli çalışmalar ile her iki insert tipi arasındaki farklar daha net şekilde ortaya konabilir. Anahtar Kelimeler. Total diz artroplastisi, sabit insert, hareketli insert, diz protezi, osteoartrit, gonartroz
Özet (Çeviri)
Comparison of functional and clinical outcomes of patients with fixed-bearing and mobile-bearing knee prostheses Numan Atılgan, MD., Dissertation, Konya, 2018. Aim. Gonarthrosis is a degenerative joint disease that characterized with progressive destruction of cartilage, osteophyte formation, and subchondral sclerosis. The aim of the treatment is pain control and functional improvement. Total knee arthroplasty is a surgical treatment procedure for patients with osteoarthritis who did not benefit from conventional therapies. The two prosthesis types among knee prostheses include fixed- and mobilebearing prostheses. Literature data suggests that there are several minor differences between these two types, but there are no certain differences shown. The aim of this study is to evaluate the potential differences of these prostheses during prospective follow-ups. Method. The patients that diagnosed with gonarthrosis at Meram Medical Faculty, Orthopedics and Traumatology Department were assigned to fixed- and mobile-bearing total knee arthroplasty groups. Clinical and radiological outcomes were compared at the 3rd, 6th, and 12th months follow-ups. Results. A total of 63 patients with a mean age of 64 years (47-87 years) were included in the study. Thirty-two of them had fixed-bearing, and 31 had mobile-bearing prosthesis. Pain and functional scores of WOMAC and knee society assessment scales were significantly improved in both groups. Between-group comparisons revealed that WOMAC pain scores were similar, WOMAC function scores at postoperative 6th and 12th months were better in mobile-bearing group, WOMAC stiffness scores at 12th month were lower in fixed-bearing group, knee society pain scores at 3rd month were better in mobile-bearing group, and knee society functional scores were at 6th month were better in mobile-bearing group. The clinical and radiological assessments, and complication rates were not significantly different between study groups. Conclusion. Both fixed- and mobile-bearing knee prostheses were found to significantly improve the pain and functional status of the patients. The comparisons between these prostheses showed that mobile-bearing devices are slightly better than fixed-bearing devices. Studies with longer follow-up periods may provide more definite differences between these prostheses. Keywords. Total knee arthroplasty, fixed-bearing, mobile-bearing, knee prosthesis, osteoarthritis, gonarthrosis