Kadın göçmenlerin spor algısı: Londra'da yaşayan Türkiyeli kadınlar üzerine bir çalışma
Immigrant women's perception of sports: A study on the Turkish women living in London
- Tez No: 497517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sosyal entegrasyon, göç konusunda yapılan modern çalışmaların başlıca boyutlarından biridir. Bu boyut içinde göçmenlerin yaşadıkları bölgeye aidiyet duygusunu geliştirmek ise göçmenler için yapılabilecek en temel ve değerli hizmetlerdendir. Günümüze kadar yapılan çalışmaların çoğu, entegrasyonu sosyoloji ve siyaset sosyolojisi disiplinleri altında irdelemiştir. Ancak son yıllarda kadın göçmenlerin sayısının artması, göç çalışmalarını cinsiyet özelinde araştırmaya da yöneltmiştir. Buna rağmen, kadın göçmenlerin sosyal entegrasyonu konusunda hangi strateji ve politiklerin en iyi sonuçlara ulaşacağı sorusu hala çözülmekten uzaktır. Bu tezin literatür taraması kısmında da anlatıldığı gibi, sporun kadın göçmenlerin sosyal entegrasyonunu hızlandırmayı sağlayabilmesi, umut verici bir yöntem olarak görülmektedir. Çalışmamız, bu yüksek potansiyelli ihtimali daha derin araştırabilmek için Londra'ya göç etmiş Türkiyeli kadınların spora ilgilerini ve spor ile ilgili beklentilerini ve varsayımlarını anlamak üzerine yoğunlaşmıştır. Alan çalışmamız Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı Enfield, Hackney, Dalston ve Haringay bölgelerinde, basit rastlantısal örnekleme yoluyla, farklı yaşlarda, farklı etnik ve dine mensup, farklı gelir ve eğitim düzeyine sahip 135 kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışmamız kadınların spora katılım tercihlerini etkileyen faktörleri de tanımlamaya yönelmiştir. Bulgularımız onların belli bir ülke orijini ile (Türkiye) ilişkilendirilmelerine rağmen, aslında kimlikleri ve yetiştirilme tarzları nedeniyle istatistiksel olarak önemli farklılıkları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social integration is one of the primary dimensions of contemporary studies in migration. In particular, the question of how immigrants can be assisted in developing a sense of belonging is fundamentally important. While associated inquiries have historically been rooted in social and political sciences, the increasing rates of women immigrants have also recently necessitated gender-based perspectives. Yet the question of which strategies and policies streamline the social integration of women immigrants is still far from being resolved. As outlined in the literature survey of this thesis, the use of sports is a promising technique. Namely, can engagement in sports expedite social integration of female immigrants? In order to explore this question, our work focused on understanding the interests, expectations, and assumptions (with respect to sports) of Turkish women who have migrated to London. This is a heterogenous group of 135 randomly selected women from different ages, ethnic/religious backgrounds, and income/educational levels living in the towns of Enfield, Hackney, Dalston, and Haringay. Our study has primarily tried to identify the factors that influence these women's choices to engage in sports. Our findings indicate that despite their association with a particular country of origin (Turkey), there are statistically significant differences among them due identities and upbringings. These differences prohibit them from being treated as a single group if sports are to be used as a mechanism for social integration.