Kamu spor örgütlerinde entelektüel sermaye, inovatif davranış ve bağlamsal performans ilişkisi (Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri araştırması)
The relationship of intellectual capital, innovative behavior and contextual performance at public sports organizations (The research of Provincial Directorate of Youth and Sports)
  1. Tez No: 651113
  2. Yazar: ARİF ÖZSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'deki kamu spor örgütlerinde (Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri) çeşitli kademelerde görev yapan iş görenlerin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışmayla entelektüel sermaye, inovatif davranış ve bağlamsal performans kavramları arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma bu doğrultuda Türkiye'nin 81 ilindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin tamamında yürütülerek kolayda örnekleme yöntemi ve 925 erkek, 340 kadın olmak üzere toplamda 1265 iş görenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada entelektüel sermaye, inovatif (yenilikçi) davranış ve bağlamsal performans kavramları hakkında geniş bir literatür bilgisi verilerek, kamu spor örgütlerinin yeni teşkilat yapısı sunulmuş ve bu kavramlar kamu spor örgütleri çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma katılımcılarının entelektüel sermaye düzeylerinin, inovatif davranışlarının ve bağlamsal performanslarının demografik gruplar arasındaki farklılıklarını tespit etmek amacıyla yapılan T testi ve Anova analizi sonucunda; iş görenlerin entelektüel sermaye düzeylerinin coğrafi bölgeye, eğitim düzeyine, kadro türüne, mesleki tecrübe/kıdem yılına ve yaş gruplarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği; inovatif davranışlarında cinsiyete, coğrafi bölgeye ve kadro türü gruplarına göre anlamlı değişimler bulunduğu; bağlamsal performanslarının ise coğrafi bölgeye, kadro türüne ve yaş gruplarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu araştırma özelinde ölçek formlarından elde edilen ortalama değerlere bakarak, iş görenlerin entelektüel sermaye düzeylerinin orta seviyenin biraz üzeri düzeyde, inovatif davranış ve bağlamsal performanslarının iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Kavramlar arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda; entelektüel sermayenin alt boyutlarını oluşturan insan sermayesi, sosyal sermaye ve yapısal sermaye ile inovatif davranış ve bağlamsal performans arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu bulgulanmıştır. Kavramlar arasındaki ilişkilerin açıklayıcılık güçlerini ve etkilerini ortaya çıkarmak için yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; entelektüel sermayenin sosyal sermaye alt boyutu hariç diğer boyutlarının (insan sermayesi ve yapısal sermaye) inovatif davranışı açıklamada pozitif yönde katkı yaptığı; entelektüel sermayenin alt boyutu olan yapısal sermayenin ise bağlamsal performansı açıklamada pozitif yönde katkı yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this work realised with the attendance of workers serving at several ranks at Public Sports Organizations (Provincial Directorates of Youth and Sports), searching for the relation among the notions of intellectual capital, innovative behaviour and contextual performance was aimed. The study was realised accordingly with the participation of total 1265 workers consisted of 925 males and 340 females and by using convenience sampling method at all of The Provincial Directorates of Youth and Sports in Turkey. Within the frame of public sports organizations, by presenting a broad range of literature data about the notions of intellectual capital, innovative behaviour and contextual performance the new organization structure of the public sports organizations was introduced. As a result of the T Test and Anova Analysis made to detect the differences of the participants' intellectual capital levels, innovative behaviours and contextual performances among the demographic groups, it was detected that the intellectual capital levels of the workers differed significantly according to geographical region, level of education, staff type, professional experience/year of seniority and age group; that some meaningful changes existed in the innovative behaviours of the ones according to gender, geographical region and staff type groups; as of contextual performances of the workers, they differed significantly as well considering the geographical region, staff type and age groups. It was determined within this research that the intellectual capital level of the workers was above the average and both innovative behaviours and the contextual performances of them were also at a good level. As a result of the correlation analysis to determine the relations among the concepts, positive and significant relationships were discovered among the human capital which forms the sub-dimensions of the intellectual capital, social capital, structural capital, innovative behaviour and contextual performance. According to the results of the regression analysis to find out the effects and the explanatoriness power of the relationships among the notions, it was determined that except the social capital sub-dimension of the intellectual capital, the other dimensions of it which are human capital and structural capital contributed positively to the explanation of innovative behaviour and as for the structural capital which is the sub-dimension of the intellectual capital, it made a positive contribution to the explanation of the contextual performance.