Entegrasyon ve kolektif hafızanın inşasında sporun rolü: Türkiyemspor Berlin örneği
The role of sports in integration and the construction of collective memory: The case of Türkiyemspor Berlin
- Tez No: 953176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, sporun entegrasyon ve kolektif hafızanın inşasındaki etkisini kuruluşunu göç hareketinden alan bir futbol kulübü üzerinden incelemektedir. Çalışma, Türkiyemspor Berlin kadın ve erkek futbol takımının oyuncu, yönetici, aile, taraftar ve resmi kurum yöneticileri ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakat ve gözlem sonucunda, futbolun“entegrasyon”açısından etkilerinin sınırlarını ortaya koyarken,“kolektif hafızanın inşası”açısından vatandaş olan göçmenlerin ve azınlık toplulukların geçmişten günümüze seyri açısından ortaya çıkan sonuçlara dair bilgiler sunmaktadır. Katılımcı gözlem ve mülakatlar neticesinde elde edilen bulgular, Türkiye'den Berlin'e göç edenlerin; geleneksel kültürel öğlelerini, dillerini ve iletişim biçimlerini koruyarak, yerleşik toplum ve diğer göçmenlerle spor aracılığıyla ilişki kurduklarını göstermiştir. Aynı zamanda Türklerin, menşe ülkeye dair aidiyetlerini ve kültürel kimliklerini muhafaza ettikleri tespit edilmiştir. Araştırma, sporun ve özelde futbolun, mekânlar ve sosyal ağlar aracılığıyla kolektif hafızanın inşasında rol oynadığını, kulübün alanlarının göçmen toplulukların hafızalarını pekiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu yönüyle araştırma; spora katılım, entegrasyon, kolektif hafıza, cinsiyet ve çok kültürlülük arasındaki ilişkinin daha somut bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlarken futbol, entegrasyon ve kolektif hafıza çerçevesinde yapılacak olan disiplinler arası çalışmalar için tartışmaları barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of sports in the integration process and the construction of collective memory, with a focus on a football club whose origins are rooted in a migration movement. Drawing on semi-structured interviews and participant observation with players, administrators, family members, supporters, and public officials affiliated with the women's and men's teams of Türkiyemspor Berlin, the research investigates both the limits of football's integrative effects and its contributions to collective memory among migrant and minority communities. The findings indicate that migrants from Turkey to Berlin engage with the host society and other migrant groups through sports while preserving their traditional cultural practices, language, and modes of communication. Moreover, the study reveals that Turkish migrants maintain a strong sense of belonging and cultural identity connected to their country of origin. It further demonstrates that sports—particularly football—contribute to the construction of collective memory through physical spaces and social networks, with the club's facilities serving as sites of memory for migrant communities. In this regard, the study contributes to a more concrete understanding of the relationship between sports participation, integration, collective memory, gender, and multiculturalism; at the same time, it encompasses debates that inform future interdisciplinary studies to be carried out within the framework of football, integration, and collective memory.