İyonik sıvı temelli dispersif sıvı-sıvımikroekstraksiyon yöntemi ile bakır, kurşun,altın, palladyum deriştirilmesi
A microextraction technique based on ionic liquid forcopper, lead, gold, palladium preconcentration
- Tez No: 497536
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, çeşitli doğal su, atık su, ve musluk suyu örneklerinde bulunan bakır, kurşun, altın ve palladyum zenginleştirilmesinde, ekstraksiyon çözücüsü olarak, 1-hekzilpiridinyum hekzafluorofosfat iyonik sıvısı kullanarak dispersif sıvı sıvı mikro ekstraksiyon yöntemi geliştirilmiştir. İyonik sıvının çözüldüğü asetonitril, dispersif çözücü olarak kullanılmıştır. Ektraksiyon sonrası analit derişimleri, mikro örneklemeli injeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edilmiştir. Cu (II), Pb (II), Au (II) ve Pd (II)'nin ekstraksiyon verimi üzerine örnek çözeltisinin pH'ı, ligand olarak kullanılan ditizon miktarı, iyonik sıvı miktarı gibi analitik parametreler optimize edilmiştir. 8 mL örnek hacmi, 0.25 mg ditizon, 70 mg iyonik sıvı optimum koşullar belirlendi ve bu koşullarda kantitatif geri kazanma değerleri elde edildi. Deriştirme faktörü 16 olarak bulundu. Değişkenlerin optimizasyonu sağlandıktan sonra, yöntem çeşitli su örneklerindeki bakır, kurşun, altın ve palladyum tayinine uygulandı. Yöntemin doğruluğu endüstriyel atık su standart referans madde (SPS-WW2 BATCH 114) ile kontrol edildi. DLLME- AAS yönteminde gözlenebilme sınırları Cu (II) için 2,22 µg/L, Pb (II) için 2,48 µg/L, Au (II) için 3,21 µg/L, ve Pd (II) için 2,65 µg/L olarak bulunmuştur (3s, N=16)
Özet (Çeviri)
In this study, ionic liquid based dispersive liquid-liquid microextraction method has been developed for enrichment copper, lead, gold and palladium in the various natural waters, wastewater and tap water samples. 1-hexylpyridinium hexafluorophosphate solution was used as the ionic liquid in this method. Acetonitrile was used dispersive solution. Analytical concentrations after extraction were determined by flame atomic absorption spectrometry (FASS) with microsample injection system. The analytical parameters such as the pH of the sample solution, the amount of ditizon used as the ligand, the amount of ionic liquid that are effective on the extraction yield of Cu (II), Pb (II), Au (II) and Pd (II) have been optimized. The correctness of the proposed method was checked using addiction/recovery tests on water samples. developed method lastly was applied to the analysis of the anode slime analytical content. Under the optimum conditions, i.e., sample volume: 8 mL, amount of dithizone: 0.25 mg, amount of ionic liquid : 70 mg, a quantitative recovery value was obtained. Enrichment factor was found to be 16. After the optimization of the variables was established, the method was applied to various water samples and dry mint. The accuracy of the method was controlled with industrial waste water standard reference material (SPS-WW2 BATCH 114). The detection limits for Cu(II), Pb(II), Au(II) and Pd (II) in the determination by DLLME-AAS (3s, N=16) were found to be 2,22 µg/L, 2,48 µg/L, 3,21 µg/L and Pd (II) için 2,65 µg/L, respectively.