Fenolik bileşik tayini için nanomalzeme temelli elektrokimyasal biyosensör geliştirilmesi
Development of a nanomaterial based electrochemical biosensor for phenolic compound determination
  1. Tez No: 821261
  2. Yazar: DAMLA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ESRA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, model fenolik bileşik olarak seçilen katekolün tayini için tirozinaz (Tyr) enzimi, nanoelmas partikülleri (ND), iyonik sıvı olarak kullanılan 1-bütil-3-metilimidazolyum hekzaflorofosfat (IL) ve poli-L-lizin (PLL) ile modifiye edilmiş perde baskılı karbon elektroda (SPE) dayanan amperometrik bir biyosensör geliştirildi. Elektrot modifikasyonu sırasında elektrotların yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskopi (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışınları spektroskopi (EDX) yöntemleri ile karakterize edildi. Optimum elektrot yüzey bileşimi ve çalışma koşulları belirlenen Tyr/PLL/ND-IL/SPE biyosensörünün bu koşullar altında katekol tayini için analitik performans parametreleri incelendi. Çalışmada biyosensörün bisfenol A, fenol, p-krezol, m-krezol, o-krezol, p-nitrofenol gibi diğer bazı fenolik bileşiklere amperometrik cevabı da araştırıldı. Tyr/PLL/NDIL/SPE biyosensörü katekole geniş bir çalışma aralığında (5,0 × 10−8 – 1,2 × 10−5 M) doğrusal cevap gösterdi. Biyosensörün gözlenebilme sınırı 1,1×10−8 M ve duyarlığı 323,0 μA mM−1 olarak belirlendi. Geliştirilen biyosensörün analitik uygulanabilirliği musluk suyu numunesinde katekol analizi ile test edildi ve elde edilen geri kazanım sonuçları biyosensörün katekol tayini için pratik, hızlı ve etkili bir araç olarak kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an amperometric biosensor based on tyrosinase (Tyr) enzyme, nanodiamond particles (ND), ionic liquid 1-butyl-3-methylimidazolium hexafluorophosphate (IL) and poly-L-lysine (PLL) modified screen printed carbon electrode (SPE) was developed for the determination of catechol which was selected as the model phenolic compound. During the electrode modification stages, the surface morphology of the electrodes was characterized by scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) methods. Optimum electrode surface composition and operating conditions of the biosensor were determined and analytical performance parameters of Tyr/PLL/ND-IL/SPE biosensor were examined for catechol determination under these conditions. In the study, the amperometric response of the biosensor to some other phenolic compounds such as bisphenol A, phenol p-cresol, m-cresol, o-cresol and p-nitrophenol was also investigated. The Tyr/PLL/NDIL/SPE biosensor showed linear response to catechol over a wide range (5.0×10−8– 1.2×10−5M). The detection limit of the biosensor was 1.1×10−8 M and the sensitivity was 323.0 μA mM−1. The analytical applicability of the developed biosensor was tested by catechol analysis in tap water sample and the recovery results showed that the biosensor can be used as a practical, fast and effective tool for catechol determination.