Hidrojen peroksit tayini için peroksidaz temelli poli-L-histidin modifiye camsı karbon enzim elektrot hazırlanması
Preparation of peroxidase-based poly-L-histidine modified glassy carbon enzyme electrode for hydrogen peroxide determination
  1. Tez No: 829845
  2. Yazar: ELİF ULUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada yaban turpu peroksidazının (HRP) çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT), iyonik sıvı (IL) ve poli-L-histidin (PLH) modifiye camsı karbon elektrot (GCE) üzerinde elektrostatik immobilizasyonuyla hidrojen peroksit (H2O2) tayini için yeni amperometrik biyosensör hazırlandı. Hazırlanan biyosensörün yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltammetri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile incelendi. En iyi analitik performansı elde etmek için elektrot bileşimi, tampon pH değeri ve çalışma potansiyeli optimize edildi. Optimum bileşimde hazırlanan modifiye elektrot, belirlenen optimum çalışma koşullarında 2,0×10-2 μM – 9,1×10-1 μM ve 1,80 μM – 1,80×102 μM olmak üzere iki farklı doğrusal çalışma aralığı sergiledi. Yöntemin gözlenebilme sınırı 2,9×10-3 μM olarak belirlendi. Geliştirilen biyosensörün ticari oksijenli su örneğinde H2O2'nin amperometrik tayininde başarı ile uygulanabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new amperometric biosensor for the determination of hydrogen peroxide (H2O2) was prepared by electrostatic immobilization of horseradish peroxidase (HRP) on a multi-walled carbon nanotube (MWCNT), ionic liquid (IL) and poly-L-histidine (PLH) modified glassy carbon electrode (GCE). The surface morphology of the prepared biosensor was examined by scanning electron microscopy (SEM) and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and its electrochemical properties were examined by cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. The electrode composition, buffer pH value and working potential were optimized to obtain the best analytical performance. The modified electrode prepared in optimum composition exhibited two different linear operating ranges of 2,0×10-2 μM – 9,1×10-1 μM and 1,80 μM – 1,80×102 μM at the optimum operating conditions. The limit of detection of the method was determined as 2,9×10-3 μM. It has been determined that the developed biosensor can be successfully applied in the amperometric determination of H2O2 in commercial oxygenated water sample.