Yoğun bakım ünitesi teknolojik ortamının hasta ve ailesi üzerine etkisi
The Influence of technological environment of intensive care unit on the patients and their families
  1. Tez No: 49756
  2. Yazar: KAMİLE SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
BOLUM VI. ÖZET Araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların ve yakınlarının, yoğun bakım ünitesinin teknolojik ortamından etkilenimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmış ve GATA Kalp Damar Cerrahisi Kliniğine 01.01.1996 ve 30.04.1996 tarihleri arasında yatan 63 hasta ve 53 hasta ailesi örnekleme alınmıştır. Araştırmada veriler, anket formu uygulanarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, yüzdelik hesapları, varyans analizi, korelasyon analizi önemlilik testleri kullanılarak bilgisayarda SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hastaların orta düzeyde anksiyeteli oldukları, yaş, cinsiyet, daha önce ameliyat olma, geçirecekleri ameliyat çeşidinin anksiyete düzeyleri için etkili değişkenler olduğu, beden imgesi için eğitim düzeyinin etkili değişken olduğu belirlenmiştir. Yoğun bakım ünitesinde, zaman oryantasyonunda bozukluk, uyku ve ağrıya ilişkin sorunlar yaşandığı, hastaların % 40'ından fazlasının teknolojik ortama ilişkin durumlardan hareket edememe, yakınlarını görememe, kapalı ortam, yandaki hastaya yapılan işlemleri görme, yalnızlık hissetme, aletlerin dokunuşu, çıplak olma, aletlere bağlı konuşamama, tıbbi terimlerle konuşulması, yandaki hastaya kullanılan malzemeleri görme ile ilgili sorun yaşadığı belirlenmiştir. Hasta aileleri hafif düzeyde duruma bağlı anksiyete yaşamış, yüksek oranda korku ve üzüntü yaşadıklarını ifade etmiş ve en çok hastayı görememek, hastanın ağrısı, hastanın konuşamamasından rahatsız olmuşlardır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda çevre düzenlenmesi duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yönelik hemşirelik aktiviteleri ile ilgili öneriler getirilmiştir. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted in order to define the influence of technological environment of intensive care unit on the patients and their families. The research was planned as a descriptive study and questionnaires were applied to 63 patients and 53 relatives who were admitted to ICU of GATA Cardiovascular Surgery Clinic from January 01, to April 30, 1996. All the data gathered from patients and families were assessed on the SPSS program and percentage calculations, variance analysis significance tests and correlation analysis were made. The data suggested that the patients experienced a medium level of anxiety. Age, gender, having a previous operation and the operation kind were effective variables on the level of state anxiety while education was the effective variable on the level of body image. In the ICU, it was defined that most patients have experienced disorientation (about time), some problems related to sleep and pain. More than 40 per cent of patients have experienced some problems related to technological environment, defined as immobilization, not being able to see their relatives, limited environmental stimulation, to see the procedures and tools applied to the other patients, feeling lonely, the contact of the tools on their body, being naked, not being able to speak, to be talked with medical terminology. It was found that the relatives of patients state anxiety level was slightly increased. They stated that they feel fear and worry related to not being able to see and to talk to their patients, to see their patients in pain. According to the results, it was suggested that environmental arrangements and some nursing activities about the emotional needs of patients and their relatives should be made. 61